Libiąż. Kopalnia wstrzymuje wydobycie tam, gdzie doszło do tąpnięć!

Magdalena Balicka
Po wtorkowym wstrząsie o silne 3,7 w skali Richtera, który spowodowała libiąska kopalnia "Janina" Wyższy Urząd Górniczy zdecydował o wstrzymaniu wydobycia na ścianie, gdzie w pobliżu doszło do tąpnięć. Jest gorzej niż początkowo się wydawało.

20 października o godz. 22.20 w Zakładzie Górniczym "Janina", należącym do Tauron Wydobycie S.A., wystąpił wstrząs o sile 3,7 w skali Richtera. Jego epicentrum zlokalizowano 40 metrów za frontem ściany 729 w pokładzie 207 na poziomie 500 m. Od razu wydobycie zatrzymano, załoga została wycofana, żaden z górników nie odniósł obrażeń. W wyrobiskach dołowych nie
ma żadnych skutków. W kopalni przyjęto w nocy 76 zgłoszeń o odczuciu wstrząsu przez mieszkańców Libiąża. Niemniej jednak po zbadaniu zdarzenia okazało się, że trzeba na razie wstrzymać wydobycie, zbadać przyczyny tąpnięć, by nie występowały w przyszłości.

Dyrektor OUG w Katowicach decyzją z 21 października br. wstrzymał ruch ściany 729, jednocześnie określając warunki jej ponownego uruchomienia.- Będzie to możliwe dopiero po opracowaniu prognozy drgań gruntu, uwzględniającej energię wstrząsów górniczych (aktywność sejsmiczną górotworu) oraz po wykonaniu inwentaryzacji obiektów budowlanych, uwzgledniającej ocenę odporności tych obiektów na wpływy wynikające z prognozowanych deformacji terenu oraz drgań gruntu - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa WUG w Katowicach. Dodaje, że konieczne jest także uzyskanie opinii komisji ds. spraw ochrony powierzchni, w zakresie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 207.

W ostatnich trzech tygodniach jest to już kolejny wstrząs o energii przekraczającej 3,6 stopni w skali Richtera. Najbardziej odczuwany przez mieszkańców pobliskich gmin był wstrząs z 30 września br., który spowodował uszkodzenia wielu budynków w gminie Libiąż, w większości we wsi Żarki. Służby kopalniane dokonały 99 przeglądów i ocen zgłoszonych szkód, z tego w 44 przypadkach zleciły naprawę firmom budowlanym.

TUTAJ PRZECZYTASZ O WTORKOWYM WSTRZĄSIE

TUTAJ PRZECZYTASZ O PIERWSZYM WIELKIM WSTRZĄSIE

Wstrząs z 30 września o sile ok. 3,8 w skali Richtera nie był odczuwany w wyrobiskach górniczych, ale znaczny był jego zasięg odziaływania na powierzchnię. Dlatego dyrektor OUG w Katowicach wydał decyzję podjęcia w kopalni działań zmierzających do ograniczenia aktywności sejsmicznej górotworu. Kierownictwo ZG "Janina" zalecenia wykonało: zmniejszono wydobycie (ograniczono maksymalny postępu dobowy ściany 729 z ośmiu metrów do czterech), eksploatację tą ścianą prowadzono we wszystkie dni tygodnia (przestoje zwiększają ryzyko samoistnego odprężenia górotworu), wprowadzono aktywniejszą niż wcześniej profilaktykę zagrożenia tąpaniami za pomocą strzelań torpedujących.

- Niestety, te działania kopalni nie przyniosły oczekiwanych skutków w postaci ograniczenia odziaływania
eksploatacji na powierzchnie i dlatego konieczne były wczorajsze decyzje dyrektora OUG w Katowicach, które zostały poprzedzone analizą aktualnej sytuacji - tłumaczy Talarczyk.

W związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną towarzyszącą eksploatacji ZG "Janina" prezes WUG zlecił wykonanie ekspertyzy wyspecjalizowanej jednostce naukowo-badawczej w zakresie ustalenia przyczyn wstrząsów i określenia działań profilaktycznych. Ekspertyza jest prowadzona niezależnie od działań podejmowanych przez kierownictwo kopalni. Wykonuje ją Główny Instytut Górnictwa. Ustalony termin realizacji to 30 listopada br. Przed zespołem specjalistów GIG postawiono trzy zadania: określenie przyczyn wstrząsów, określenie wpływu eksploatacji ZG "Janina" i sąsiedniego ZG "Sobieski" (obie kopalnie należą do Tauron Wydobycie S.A.) na poziom zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami oraz określenie skutecznych działań profilaktycznych wraz z oceną prowadzonych i projektowanych robót górniczych w obu kopalniach, które umożliwią prowadzenie dalszej eksploatacji w sposób bezpieczny dla załogi i użytkowników obiektów znajdujących się na powierzchni.

- Biorąc pod uwagę energię ostatnich wstrząsów związanych z eksploatacją Zakładu Górniczego Janina oraz maksymalne przyspieszenia drgań gruntu na powierzchni, znacznie przewyższające prognozowane wartości, konieczna jest ekspertyza uwzgledniająca aktualną aktywność sejsmiczną górotworu i adekwatna do niej profilaktyka tapaniowa - wyjaśnia Mirosław Koziura, prezes WUG.

Wstrzymanie wydobycia, to dla kopalni olbrzymie straty. Nie wiadomo, kiedy uda się uruchomić ten pokład i czy w ogóle się uda.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie