Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lidia Popiel radzi, jak zrobić dobre zdjęcia

.
Lidia Popiel
Lidia Popiel fot. Dawid Łukasik
Świąteczny klimat wbrewpozorom niełatwo uchwycić na zdjęciach. Lidia Popiel - ceniona fotograf - radzi, jak tego dokonać.

Zobacz także:
Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Małopolsce. Twój głos może pomóc potrzebującym

Przewaga smartfona nad aparatem jest taka, że ten pierwszy zawsze mamy pod ręką. Smartfony przebiły się na czołowe miejsce na liście narzędzi używanych w fotografii. Są coraz doskonalsze, a zdjęcia nimi wykonywane traktowane są poważnie nawet przez profesjonalne agencje - mówi Lidia Popiel.

Zanim zrobimy zdjęcie

Pomiędzy wieloma zaletami smartfonów jest też niestety sporo ograniczeń, które musimy wziąć pod uwagę. - Jednak mając do dyspozycji wiele programów i aplikacji, możemy poprawiać i personalizować nasze prace - mówi Lidia Popiel i dodaje: - Operując telefonem komórkowym, warto zaopatrzyć się w dodatkowe obiektywy o innych ogniskowych, niż ten wbudowany.

Nasza fotograf mówi też, że do wykonania poprawnych technicznie zdjęć przydaje się sporo światła (czegokolwiek by nie mówić, to właśnie światło jest najważniejsze w fotografii), chociaż te wieczorne mogą mieć niezwykły klimat, nawet przy wykorzystaniu zaszumień.

Trzy najważniejsze sprawy

Po pierwsze - rezygnujemy z doświetlenia wbudowanego w urządzeniu.

Po drugie - najpierw wybieramy rodzaj fotografowanej sceny (spróbujmy wyobrazić sobie, jak fotografowany przedmiot będzie wyglądał z każdej z możliwych stron), a dopiero potem zmieniamy parametry ustawień.

Po trzecie - staramy się trzymać urządzenie stabilnie, możemy też nabyć specjalny uchwyt, stabilizator lub statyw.

Porady techniczne

  • Wybór ISO - ustawiamy w miarę możliwości najniższe
  • Stosujemy kompensację ekspozycji (jedynie do obiektów w ruchu wybieramy blokowanie ekspozycji)
  • Do pomiaru ekspozycji wybieramy jasne partie obrazu - niedoświetlenia opracujemy w programie
  • Zapomnijmy o zoomie - kadrujemy w postprodukcji
  • Wybór HDR daje dodatkowe rozwiązania
  • Balans bieli zmieni tonację barwną obrazu
  • Światło w obiektywie może powodować efekt flary, czasami pożądane, czasami jednak warto przysłonić obiektyw
  • Warto korzystać z linii pomagających budowanie kompozycji, dostępnych w telefonie

Bądźmy przygotowani

Zawsze miejmy przy sobie naładowaną baterię i ewentualnie inne urządzenie ładujące - nigdy nie wiadomo, kiedy nam się przyda. Pamiętajmy też, że czysty, nieporysowany obiektyw to podstawa udanej fotografii.

***

Teraz, kiedy poznaliśmy już podstawowe zasady robienia zdjęć smartfonem, razem z Lidią Popiel przyjrzyjmy się, jak zrobić dobre zdjęcie aparatem cyfrowym. Skupmy się na zdjęciach wykonywanych wieczorem - to wcale nie jest takie trudne, a efekty okazują się zachwycające!

Zamiast lampy

Najważniejsza rzecz - zapominamy o lampie błyskowej, ponieważ ona jest w stanie oświetlić tylko pierwszy plan, a co więcej - spłaszczy cały obraz. Zamiast lampy błyskowej Lidia Popiel proponuje zapoznanie się z zasadami ustawień czasu naświetlania. Im dłuższy czas naświetlania ustawicie, tym więcej światła „wpadnie” do aparatu, czyli zdjęcie będzie jaśniejsze. Nocą łatwiej jest fotografować obiekty nieruchome, ponieważ wszystkie te, które są wruchu, będą na zdjęciu poruszone.

Nie bójmy się eksperymentów

By zrobić dobre zdjęcie nocą, najlepiej eksperymentować z różnymi czasami naświetleń. Warto wykonać serię zdjęć z różnymi ustawieniami czasu - zaczynając od 1 sekundy, a kończąc na czasie, jaki jest maksymalny dla aparatu, którym dysponujemy. Poza czasem naświetlania, ważna jest również przesłona. To otwór, którym dostaje się światło. Określa się ją jako „f”. Jej symbolem w aparatach jest zaś AV. Im większy otwór, tym nasze zdjęcie będzie jaśniejsze. Wartość przesłony określana jest za pomocą liczb. Im większa wartość przesłony, tym otwór jest mniejszy, a tym samym zdjęcie będzie ostrzejsze i będzie miało więcej detali.

Fotografujemy iluminacje

Tym razem również zaczniemy od czasu naświetlania. Najlepiej znów z nim poekspe-rymentować, wybierając sobie jakiś element do ćwiczeń. Im dłuższy czas naświetlania, tym fotografowane światło będzie bardziej rozmyte i bajkowe. Używając krótszych czasów, skupimy się bardziej na oświetleniu, pozostawiając tym samym cały obiekt w tle.

Więcej porad Lidii Popiel można znaleźć w serwisie www.swiecsie.pl oraz na kanale youtube.com/swiecsie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska