
Z pralki również dobrze byłoby spróbować korzystać rzadziej, ale też mądrzej. Warto solidnie przestudiować instrukcję obsługi sprzętu i zwracać większą uwagę na to, co mówią metki. Zamiast używać funkcji prania wstępnego - namocz ciuch w wodzie z detergentem lub octem. Owszem, dużo mniej wygodne, ale pod względem energii elektrycznej - darmowe (również zużycie wody będzie mniejsze, ponieważ dodatkowa faza prania wykazuje duże na wodę zapotrzebowanie). Nie jest nowinką, że najwięcej prądu "żre" grzałka, która podgrzewa wodę. Co więc zrobić z tym fantem? Czytać metki, segregować ubrania tak, by do bębna nie trafiały jednocześnie ubrania potrzebujące wysokiej temperatury i te, którym wystarczy 20 st. C (ciekawostka: pranie w 20 st. C jest nawet czterokrotnie tańsze niż to w 40 lub 60 st. C). Do bębna wkładamy tyle kilogramów rzeczy, ile jest zalecane na instrukcji (nie za dużo, ale też nie za mało!) Rozważnie dozuj środki piorące - jeśli będzie ich za dużo, pralka zastosuje dodatkowe płukanie, a co za tym idzie, zużyje więcej prądu.

Warto też przeglądnąć listę tzw. klasyków oszczędzania i spróbować się do nich zastosować. To pozwoli zaoszczędzić - zdawałoby się niewiele - ale gorsz do grosza i uskładać się może całkiem spora liczba kilowatogodzin do "zagospodarowania".
1. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką.
2. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego zbyt często.
3. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte.
4. Jeśli jest to możliwe, zmień temperaturę w lodówce na wyższą - wiele produktów nie zepsuje się przy np. 1.5 st. C.
5.Do rozmrażania jedzenia nie korzystaj z mikrofali - zrób to wieczorem, zostawiając jedzenie na następny dzień poza lub w lodówce.
6. Kiedy urządzenie jest już w pełni naładowane, odłącz je od gniazdka.
7. Wyłączaj wszystkie sprzęty, z których nie korzystasz.
8. Włącz funkcję automatycznego wyłączenia telewizora lub laptopa, np. po godzinie od jego nieużywania.
9. Jak najwięcej korzystaj ze światła dziennego.
10. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia.
11. Kup energooszczędne żarówki - najbardziej opłacalne będzie zamontowanie ich tam, gdzie światło pali się najdłużej - częste wyłączanie i włączanie sprawi, że szybko się przepalą.
12. W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają silnego oświetlenia sufitowego, korzystaj z lampki - mniej intensywne oświetlenie pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.
13. Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zdecyduj się na instalację reagującą na ruch, tzw. czujniki ruchu i zmierzchu.
14. Zrezygnuj z lampek zamontowanych przed Twoim domem - szczególnie, jeśli świecą się one w ciągu dnia.
15. Wyłącz światła w przełącznikach, to jest diody, które umożliwiają odnalezienie przełącznika.
Źródło: rachuneo.pl
