Jak informuje krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, ratowanie drzewa jest procesem, który zawsze odbywa się wieloetapowo. Każda ważna decyzja jest poprzedzona badaniami, a także niezbędnymi ekspertyzami. Przy drzewach, które tego wymagają, są stawiane specjalne podpory, a niekiedy wykonuje się też cięcia, które mają poprawić stabilność. Wspomniane zabiegi były wykonywane, np. w przypadku wierzby w Parku Krakowskim.
Więcej na temat wierzby pisaliśmy tutaj - Najsłynniejsza krakowska wierzba jest w złym stanie, może zniknąć z Parku Krakowskiego
Jednak nie zawsze podjęte działania przynoszą pozytywne skutki. Niestety tak jest w przypadku lipy w parku Jordana, która będzie musiała zostać usunięta.
- Znajdująca się w Parku Jordana lipa drobnolistna na podstawie pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz odpowiedniego zezwolenia musi zostać niestety usunięta - informuje ZZM.
Działania związane z lipą w Jordanówce zostały podjęte już w listopadzie 2022r. Wówczas ekspertyzę wykonał specjalista dendrolog z wieloletnim doświadczeniem. Podczas ekspertyzy stwierdzono zarówno wizualnie jak również osłuchowo - wypróchnienie pnia w strefie, która jest najbardziej narażona na załamanie.
- Pień nie podaje też rezerwy bezpieczeństwa na złamanie. W odziomku stwierdzono owocniki zgliszczaka pospolitego (Kretzschmaria deusta). - informuje ZZM.
Już niedługo w miejsce wyciętego drzewa, w ramach nasadzenia zastępczego zostanie posadzona lipa drobnolistna o obwodzie pnia 20-22cm.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
