https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najsłynniejsza krakowska wierzba jest w złym stanie, może zniknąć z Parku Krakowskiego

Piotr Rąpalski
Stoi od lat na "wyspie" w Parku Krakowskim. Jest miejsce schadzek gdy w basenie fontanny nie ma wody, a gdy woda jest staje się symbolem parku do podziwiania z brzegu. Niestety wierzba w Parku Krakowskim może zniknąć. Dlaczego?

"Drzewo zostało poddane pogłębionej diagnozie, która niestety wskazuje na jego zły stan" - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

Obecnie najważniejsze jest zachowanie jak najdłużej stabilności wierzby, dlatego na podstawie wykonanej ekspertyzy i pozwolenia konserwatorskiego będą wykonywane prace, które mają to poprawić.

Cięcia mające poprawić jej stabilność zostały zaplanowane w dwóch etapach. Na zdjęciu kolorem żółtym oznaczone zostało miejsce pierwszego cięcia, które zostanie wykonane w najbliższych dniach. Następny krok to cięcie oznaczone kolorem czerwonym, które wykonamy w porze jesiennej. Kolor niebieski wyznacza koronę wierzby, która dzięki tym zabiegom zostanie na tyle poprawiona/zredukowana, aby mogła zostać z nami jak najdłużej.

"Mamy nadzieje, że wszystkie prace pielęgnacyjne sprawią, że wierzba w Parku Krakowskim będzie ozdobą sadzawki, ale i parku jeszcze długo. Drzewo to ma ogromne znaczenie dla krakowian" - kwituje ZZM.

Park Krakowski im. Marka Grechuty to park miejski w Krakowie, znajdujący się w Dzielnicy V Krowodrza pomiędzy ulicami Czarnowiejską (na południu), Szymanowskiego (na zachodzie), placem Inwalidów i Królewską (na północy) i aleją Adama Mickiewicza (na wschodzie). Powierzchnia parku wynosi ok. 5 ha.

Na ile procent Polska otrzyma pieniądze z KPO?

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska