FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

Targi książki po rocznej przerwie wywołanej pandemią wracają do hali EXPO Kraków. "Człowiek żyje zmianą", głosi ich hasło przewodnie, a organizatorzy wydarzenia podkreślają, że zdobyte w tym trudnym czasie doświadczenia wpłynęły na opracowanie nowej koncepcji targów - łączącej wydarzenia stacjonarne i relacje online. Zmieniają się więc Targi Książki w Krakowie, ale zmieniają się i czytelnicy, ich potrzeby oraz oczekiwania. Czy wpłynęła na nie pandemia? Jak ten czas odbił się na potrzebach czytelniczych? Czy w jej trakcie kupowaliśmy mniej czy więcej książek? Po jakie typy książek najchętniej sięgaliśmy podczas lockdownu?
Pytania te padną podczas panelu dyskusyjnego "Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa" przygotowanego przez Bibliotekę Narodową. Udział w dyskusji weźmie jej dyrektor dr Tomasz Makowski, a także kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej dr hab. Roman Chymkowski, kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie prof. Grzegorz Nieć oraz Agnieszka Staniszewska-Mól, Dyrektor Biblioteki Kraków. Wszyscy zainteresowani tematem będą mogli wysłuchać debaty w piątek, 15 października, między godz. 13.30 a 15 w sali Wiedeń A. Spotkanie będzie też transmitowane w sieci.
W piątek rozpocznie się też Festiwal książki górskiej i turystycznej. Tego dnia o godz. 16 rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Szatkowskim wokół książki "Józef Oppenheim - przyjaciel Tatr i ludzi", godzinę później z czytelnikami spotka się autor "Aconcagua. W cieniu śnieżnego strażnika" Łukasz Kocewiak, a o godz. 18 Jan Krzeptowski-Sabała, który opowie o "Tatrach Zachodnich". Festiwal przyciągnie do Krakowa m.in. Denisa Urubko. Spotkanie z jednym z najlepszych alpinistów na świecie, autorem książek "Skazany na góry", "Absurd Everestu" czy "Bez strategii przetrwania" rozpocznie się w hali EXPO o godz. 11 w niedzielę, 17 października, i potrwa godzinę.
Podczas festiwalu będzie można spotkać także Alka Lwowa, Marcina "Yeti" Tomaszewskiego, Macieja Pierę. Pojawi się też Krzysztof Wielicki. Spotkanie ze zdobywcą wszystkich ośmiotysięczników odbędzie się tego samego dnia między godz. 15 a 16. Natomiast dzień wcześniej, 16 października między 11.30 a 13.30 w Sali Wiedeń B rozstrzygnięty zostanie 6 Międzynarodowy Konkurs na "Najlepsze wydawnictwo o górach". Na wielbicieli Tatr czekać będą trakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaplanowane zostały pokazy pierwszej pomocy.
Natomiast Festiwal Literatury Fantastycznej przeniesie uczestników Targów Książki w świat fantasy i science-fiction. Udział w wydarzeniu potwierdził m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. "Obrońcy Ahury. Pasowanie", który będzie dostępny dla czytelników już w czwartek, 14 października między godz. 10 a 17, na stoisku C42. Natomiast Franciszka Piątkowskiego, autora serii powieści fantasy opartych na słowiańskich wierzeniach i mitach "Powiernik" będzie można spotkać na tym samym stoisku w sobotę, 16 października, od godz. 10 do 19. Targi odwiedzą również Paweł Kopijer, Michał Gołkowski, Aneta Jadowska, Jacek Komuda i Andrzej Pilipiuk. Pomiędzy spotkaniami odbędą się pokazy, dyskusje oraz warsztaty z kreowania własnej postaci.
Po raz pierwszy na Targach Książki odbędzie się pojedynek na słowa. W piątek, 15 października, o godz. 17.15 w Saloniku Literackim odbędzie się "Sparing Tłumaczeniowy" z języka portugalskiego, w którym wezmą udział Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziowa będzie Marta Eloy Cichocka. Wcześniej, bo już o godz. 14.30, o tłumaczeniach będą rozmawiać goście dyskusji "Europa mniej znana - panel tłumaczy literatur Europy Środkowo-Wschodniej", a o godz. 16.15 rozpocznie się panel dyskusyjny "Tłumaczyć poezję...".
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym