Jej prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Graphishe Sammlung Albertina w Wiedniu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Minneapolis Institute of Art, Musee des Beaux Arts w Chambery, a także w jednym z… magazynów na terenie 7R Park Kraków. O czym można było się przekonać 28 listopada podczas uroczystego wernisażu w Kokotowie.
Na ten dzień magazyn zamienił się w malowniczą przestrzeń i jednocześnie galerię – magazyn sztuki. To niezwykłe przedsięwzięcie zawdzięczamy współpracy wybitnej artystki oraz firmy 7R, dewelopera nieruchomości komercyjnych.
- To dzięki wizjonerskiej idei Tomasz Lubowieckiego uczestniczymy w projekcie inicjującym pomysł ekspozycji sztuki w przestrzeni dedykowanej zupełnie innym celom. Obcowanie z pracami Anny Sobol – Wejman to prawdziwy zaszczyt, a kolekcja, którą mamy niepowtarzalną okazję wszyscy podziwiać jest potwierdzeniem tezy, że jej grafiki w unikalny sposób wchodzą w dyskurs z otoczeniem, pokazują poczucie odpowiedzialności za to, co wokół nas – podkreślił Andrzej Giza, animator kultury, promotor prac Anny Sobol-Wejman, witając gości licznie przybyłych na wernisaż.
Skąt ten niezwykły pomysł? - Pomysł stworzenia grafik inspirowanych magazynami 7R to efekt spotkania z Anną Sobol-Wejman. To ona, wykorzystując swoją artystyczną wrażliwość, zainteresowała się nowymi obiektami pojawiającymi się w przestrzeni, jakimi są nasze magazyny. Potrzeba doświadczenia czegoś nowego, co mogłoby stać się bodźcem dla jej twórczości, sprawiła, że inspirację odnalazła w przestrzeni magazynów 7R, której postanowiła nadać nowy, artystyczny wymiar – tak kulisy powstania cyklu grafik „3x7R” wyjawia Tomasz Lubowiecki, prezes Zarządu 7R SA.
Kolekcja „3x7R” składa się z trzech części, a w skład każdej z nich wchodzi 7 grafik wykonanych techniką akwaforty.
- 7R zafascynowało mnie śmiałym i odmiennym, na tle naszego przemysłowego krajobrazu, podejściem do materii otoczenia. Z tej fascynacji powstało 21 grafik, dla których inspiracją była lapidarność formy, kolorystyka, skala, a zarazem funkcjonalność rozwiązań architektonicznych – podkreśla Anna Sobol-Wejman, autorka cyklu grafik pod nazwą 3x7R. - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to nietypowe przedsięwzięcie i, dzięki którym ten niezwykły projekt miał szansę się ziścić.
W czasie wernisażu każdy kto interesował się sztuką, albo sztuką budowy najnowocześniejszych magazynów, bądź jednym i drugim, miał okazję obejrzeć te wyjątkowe prace w miejscu, które stało się impulsem do ich powstania.
- Magazyny są niedostępne dla większości ludzi. My nie tylko otwieramy je dla nich, ale także oddajemy im tę przestrzeń jako miejsce obcowania ze sztuką. Jestem przekonany, że w ten sposób dokonujemy czegoś przełomowego – podkreśla Tomasz Lubowiecki. - Chciałbym, aby tego typu wydarzenia, w czasie których zaprosimy sztukę, w najróżniejszych formach, do magazynów stały się naszą tradycją - dodał.
To pierwsze z cyklu wydarzeń łączących sztukę i biznes, w ramach wyjątkowego projektu „7R Warehouse of Art”. Nie byłoby możliwe, gdyby nie odwaga jednej i drugiej strony. I tak oto raz jeszcze sztuka wymknęła się schematom.
