https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mało kto pamięta takie Zakopane! Jest basen na Antałówce i saturator na Krupówkach. Tych zdjęć z czasów PRL nie mogliście wcześniej widzieć!

Łukasz Bobek
Zakopiański basen na Antałówce
Zakopiański basen na Antałówce Archiwum Dziennika Polskiego
Zakopane jak z kroniki PRL. W naszym archiwum udało nam się odnaleźć nigdy niepublikowane lub publikowane wyłącznie w prasie zdjęcia miasta pod Giewontem z lat 60., 70. i 80. Oglądanie ich to niezwykła podróż w czasie - wielu zapewne pamięta tamte czasy.

Lata 60. i 70. w Zakopanem to okres, gdy góralskie klimaty mieszały się z socjalistyczną modernizacją. Stolica polskich Tatr tętniła życiem – budowano nowe hotele, jeździły samochody po Krupówkach, a saturatory z oranżadą cieszyły się nie mniejszą popularnością niż dancingi w „Jędrusiu” czy „Watrze”.

Zakopane w czasach PRL

Dzięki niepublikowanym wcześniej zdjęciom (lub publikowanym pół wieku temu w papierowych wydaniach) z archiwum Dziennika Polskiego przenosimy się do czasów, gdy na Krupówkach jeszcze królował asfalt, a pomiędzy spacerującymi turystami lawirowały syrenki i warszawy. Widać na nich m.in. jak powstawał hotel Gromada – symbol modernistycznej architektury PRL, jak budowano szpital. I jak wyglądało codzienne życie w mieście pełnym kontrastów.

To był czas, kiedy Zakopane przyciągało zarówno artystów, jak i zwykłych urlopowiczów. Mężczyźni paradujący w wełnianych marynarkach, a kobiety w ludowych sukienkach – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat miasta, które na przekór siermiężnej rzeczywistości PRL-u potrafiło czarować barwami i nastrojem.

Folklor, sztuka, Zakopane

W barach mlecznych, takich jak „Podhale” czy „Góralska Chata”, można było zjeść pierogi za grosze, a w luksusowych hotelach – „Giewoncie”, „Kasprowym” czy „Morskim Oku” – zatrzymywała się ówczesna elita. To tu, na tle Tatr, odpoczywał Cyrankiewicz, rozmawiał Wajda i pozowała Kalina Jędrusik.

Miasto nie tylko żyło, ale i tworzyło. W cieniu gór rodziły się scenariusze, obrazy i literackie pomysły. „Jesień Tatrzańska” – dziś znana jako Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – ściągała zespoły z całego świata, a pod koniec epoki PRL powstał legendarny Teatr im. Witkacego.

Ten wyjątkowy zbiór zdjęć to nie tylko dokumentacja tamtych lat – to zaproszenie do sentymentalnej podróży, w której Zakopane ukazuje się jako miejsce kolorowe, żywe i niezwykle autentyczne – mimo całej szarości epoki.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Dziennika Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska