https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Koniec z paleniem węglem? Kolejne gminy stają do walki o czyste powietrze. Są projekty uchwał

Bartosz Dybała
Kolejne gminy stają do walki o czyste powietrze
Kolejne gminy stają do walki o czyste powietrze https://www.malopolska.pl/
Kolejne gminy decydują się na odważne kroki w walce o czyste powietrze. Zarząd województwa małopolskiego skierował właśnie do konsultacji społecznych projekty lokalnych uchwał antysmogowych dla gmin Rabka-Zdrój oraz Czarny Dunajec.

FLESZ - Polacy ofiarami oszustów

od 16 lat

Trwa walka o czyste powietrze w Małopolsce

Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 r. Od początku 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w tej dla Małopolski.

Ekologiczny mural w Chrzanowie

Chrzanów. Ekologiczny mural powstaje przy ul. Mickiewicza. B...

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

- Jeżeli przełamiemy stereotyp, że walka o powietrze to tylko wyobraźnia dużych miast, to naprawdę będzie wielka rewolucja środowiskowa i świadomościowa - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A czy uchwała obejmie spalarnię w Balicach?
R
Rhw
NA LITOŚĆ BOSKĄ ! SKOŃCZCIE Z TYMI BREDNIAMI ! Mam już dość tych artykułów, jacy to ludzie są niedobrzy bo palą węglem czy drewnem ! NO TO ZMIEŃCIE TO, A NIE BEŁKOT I PROPAGANDA !

Ja czekam już dwa lata na audyt i przyłącz gazu ! BEŁKOT I PROPAGANDA a działań brak i kasy !!!

JAK NIE BĘDĘ MIAŁ AUDYTU I DOPŁATY TO BĘDĘ PALIŁ WĘGLEM CHOĆ NIE LUBIĘ ! Wielu takich jak ja wcale nie chce palić węglem ale nie mamy innego źródła ciepła !!!

A TAKI "KLIMAT MAMY " ŻE, PÓŁ ROKU OGRZEWAMY !!!

Dość chorej fanatycznej propagandy !!!
Z
Zbigniew Rusek
Węgiel nie a drewno tak? Dziwne. Może by np. dopuszczono KOKS (pochodzi z węgla i nie dymi)?
D
Dobrze się czujecie?
Informacja z Onetu, sprzed 2 dni:

"Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych przez PGNiG. Stawki wzrosną o 12,4 proc. To oznacza rachunki wyższe nawet o 20 zł miesięcznie już od sierpnia. Spółka tłumaczy się wzrostem cen na światowych giełdach o kilkaset procent."

Tak więc JUŻ ZACZĘŁA SIĘ seria podwyżek cen gazu -- prąd również wkrótce zacznie drożeć -- ale wy nakłaniacie ludzi do rezygnacji z węgla, wymyślając im od "kopciuchów"?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska