FLESZ - Polacy ofiarami oszustów

Trwa walka o czyste powietrze w Małopolsce
Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 r. Od początku 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w tej dla Małopolski.
Chrzanów. Ekologiczny mural powstaje przy ul. Mickiewicza. B...
Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.
- Jeżeli przełamiemy stereotyp, że walka o powietrze to tylko wyobraźnia dużych miast, to naprawdę będzie wielka rewolucja środowiskowa i świadomościowa - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby