https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program ochrony powietrza w Małopolsce. Realizacja uchwały antysmogowej kosztowała samorządy 585 mln złotych

Ewa Wacławowicz
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.fot. UMWM
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz.fot. UMWM
Wicemarszałek Tomasz Urynowicz podsumował działania podjęte przez gminy i powiaty Małopolski w zakresie wdrożenia Programu Ochrony Powietrza w regionie. Nie zabrakło takich kwestii jak: likwidacja pieców i kotłów węglowych, termomodernizacja czy OZE.

FLESZ - Ford zamierza produkować wyłącznie auta elektryczne

- Program Ochrony Powietrza to przede wszystkich masa ważnych impulsów rozwojowych dla samorządów województwa małopolskiego, ale przede wszystkim impulsów, które mają poprawić jakość życia mieszkańców Małopolski - powiedział Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Zaznaczył również, że wszystkie gminy z małopolski przystąpiły do realizacji programu "Czyste powietrze" i wszystkie zgłosiły się do WFOŚ. - Nie ma już gminy, która nie zabezpiecza środków na działania antysmogowe. Projekt life realizowany z gminami, dał efekt w postaci wymiany pieców - zaznacza Tomasz Urynowicz.

Jak mogliśmy się dowiedzieć w 2020 roku, w regionie zlikwidowano kotły na paliwa stałe w około 10 tys. budynków, z czego 68 w samym Krakowie. W roku poprzednim było to ponad 15 tys. kotłów z czego 4186 w Krakowie.

Gminy, które najliczniej wymieniają piece to Skawina (405), następnie Tarnów (397), Liszki (354), Chrzanów (227), Łącko (223), Wieliczka (210), a pierwszą dziesiątkę zamyka Zakopane z liczbą 165. Gminy, które nie wymieniły jak dotychczas żadnego pieca to m.in Zawoja, Chełmiec, Raciechowice, Lipnica Wielka, Książ Wielki, Gręboszów, Mszana Dolna, Kościelisko i Bochnia.

- Wszyscy widzimy, jak zmienia się krajobraz małopolski. Widzimy panele fotowoltaiczne na co drugim domu, pompy ciepła sprzedające się lepiej niż piece węglowe - tak kwestie termomodernizacji w regionie komentuje Tomasz Urynowicz.

W roku 2020 na terenie małopolski dokonano bowiem 7 tys. termomodernizacji budynków mieszkalnych (w latach 2018 i 2019 było to odpowiednio 705 i 1001). Zrealizowano również 10 tys. inwestycji w OZE co w porównaniu do roku 2018 i 2019 (1388 i 1339) daje 10 krotny wzrost.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, na ponad 16 tys. przeprowadzonych kontroli, w 992 przypadkach przepisów uchwały nie przestrzegano, a w 883 przypadkach spalano odpady. Posypały się mandaty na łączną kwotę 138 tys. złotych, a w 226 przypadkach sprawa trafi do sądu. Koszty, jakie poniosły samorządy w związku z realizacją uchwały antysmogowej to 585 milionów złotych w skali całego Województwa.

Tomasz Urynowicz skomentował również doniesienia dotyczące Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wyrzuciło do kosza projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności, co grozi brakiem zapowiadanych Stref Czystego Transportu.
- Jest mi bardzo przykro. Uregulowanie kwestii transportu w dużych miastach, stworzenie stref czystego transportu jest jednym z istotnych elementów walki ze smogiem. Nie jest tak, że smog to tylko piec i ogrzewanie domów, ten smog pochodzący z transportu publicznego także doskwiera. Widzimy to na przykładzie Krakowa, gdzie smog cały czas jest - powiedział Wicemarszałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska