FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podjął decyzję o odsunięciu Moniki Bogdanowskiej od postępowania konserwatorskiego w sprawie inwestycji przy ul. Stradomskiej 12-14 i 12a. Jednocześnie skierował wniosek do Generalnego Konserwatora Zabytków o wskazanie innego wojewódzkiego konserwatora zabytków do prowadzenia sprawy. Jako pierwszy poinformował o tym portal lovekrakow.pl.
Wojewoda w swoim uzasadnieniu przywołał liczne wypowiedzi Moniki Bogdanowskiej, w tym część sprzed czasu, gdy objęła stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków, które były bardzo krytyczne wobec inwestycji Angel Stradom. Zdaniem wojewody może to rzutować na kwestię bezstronności Moniki Bogdanowskiej.
Kara dla dewelopera
Przypomnijmy, że Monika Bogdanowska na dewelopera prowadzącego inwestycję na ul. Stradomskiej nałożyła karę w marcu tego roku w wysokości 500 tys. zł. Kata to efekt niestosowania się inwestora do warunków pozwolenia - rozebrania kopuły nad absydą dawnego kościoła św. Jadwigi na Stradomiu bez powiadomienia wojewódzkiego konserwatora. Deweloper, Angel Poland Group, od początku uważał, że kara jest nieuprawniona.
W zeszłym roku Monika Bogdanowska doprowadziła do wstrzymania realizacji inwestycji Angel Group. Prace wznowiono dopiero w grudniu.
Deweloper od początku miał "nie po drodze" z Moniką Bogdanowską i w końcu złożył wniosek o odsunięcie jej od postępowania przy inwestycji na Stradomiu.
Natomiast 16 stycznia tego roku inwestor wniósł oskarżenie z powództwa prywatnego, o zniesławienie, personalnie przeciwko Monice Bogdanowskiej. Na posiedzeniu 4 marca sąd nie stwierdził jednak w cytowanych przez skarżącego wypowiedziach znamion czynu zabronionego. Sąd jednak umorzył postępowanie "z uwagi na brak znamion czynu zabronionego".
Inwestycja dla konesera
Deweloper w oficjalnych materiałach opisuje Angel Stradom jako "inwestycję dla konesera". Ten przyszły kompleks apartamentowo-hotelowy ma obejmować 5-gwiazdkowy hotel Stradom House należący do sieci Autograph Collection by Marriot, wraz z pomieszczeniami konferencyjnymi, salą balową, strefą fitness, spa i basenem, restauracjami oraz barem, a także obiekt mieszkaniowy z 134 apartamentami.
Oddanie obiektu zaplanowane jest na pierwszą połowę 2022 roku. Inwestor informuje, że obecnie postępują prace przy części podziemnej frontowego budynku hotelowego - wykonywana jest hydroizolacja ścian fundamentowych oraz konstrukcja płyty dennej. - Na ukończeniu są roboty związane z płytą fundamentową pod nowo budowanym skrzydłem hotelowym. - Równolegle prowadzone są prace na płycie stropowej nad poziomem -1 w części hotelowej oraz konstrukcji naziemnej. Prace konstrukcyjne w budynku mieszkalnym zbliżają się natomiast do końcowej fazy, na początku marca zostanie wykonana pierwsza część stropu poziomu +4, a zakończenie całej konstrukcji budynku planowane jest na koniec maja 2020. Równolegle prowadzone są prace murarskie na poziomie -1 oraz prace instalacyjne na poziomie -2, z początkiem marca rozpoczęte zostaną prace murarskie na parterze – wymienia Bartłomiej Kostecki z Angel Poland Group w Krakowie.