Szczegółową ekspertyzę przygotowano dla dziesięciu miast Małopolski, gdzie najczęściej notowane są przekroczenia zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu - między innymi dla Nowego Sącza. Można się z nią zapoznać w sieci na stronie: www.malopolskie.pl.
Nie chodzi o wprowadzenie wymienionych zakazów i nakazów na stałe, lecz wówczas gdy zapylenie osiągnie wartość groźną dla zdrowia. Lokalne samorządy mają wówczas ogłaszać alarmy smogowe. Zakazy i nakazy mają obowiązywać właśnie w czasie trwania takiego alarmu. Wśród zaleceń prócz rygorów znalazły się i takie zapisy, które pozwolą zaoszczędzić - m.in. darmowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w czasie alarmu. Zdaniem ekspertów to ograniczy ruch samochodów, a co za tym idzie - emisję spalin. Obliczono, że w ciągu trzech dni koszt takiego "gratisu" wyniósłby 18 tys. 343 zł.
Zespół 12 autorów tej pracy pod kierownictwem mgr. Wojciecha Wahliga podsumowuje swoje opracowanie wnioskiem, że wiele z zaproponowanych działań będzie trudno zrealizować, a niektóre z nich mogą być tymczasowo nierealne do wdrożenia ze względu na obowiązujące prawo. Nie oznacza to, że można opracowanie odłożyć do szuflady, bo przepisy regulujące kwestie ochrony środowiska niebawem mają zostać znowelizowane.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!