https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza. Normy PM 2.5 przekroczone o prawie 500 procent

Sławomir Bromboszcz
Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza w Małopolsce zachodniej
Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza w Małopolsce zachodniej pixabay.com
Tak złej jakości powietrza w tym sezonie grzewczym jeszcze nie było. W poniedziałek rano (11 października) kontrolki wiele urządzeń monitorujących stężenie zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu zapaliły się na czerwono. Najgorszej jakości powietrze było w Małopolsce zachodniej. Normy dla PM 2,5 w Kalwarii Zebrzydowskiej zostały przekroczone o blisko 500 procent. Niewiele lepiej było w Oświęcimiu.

Małopolska. Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza. Normy PM 2.5 przekroczone o blisko 500 procent

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił problem smogu. Bezwietrzna pogoda sprawiła, że nad wieloma miastami zalegała chmura szkodliwych związków chemicznych i pyłów. Pomimo, że w Małopolsce od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli kołów bezklasowych, tempo wymiany starych pieców jest zbyt wolne. Jak informuje Polski Alarm Smogowy w drugim kwartale tego roku w pierwszej 50 najaktywniejszych gmin składających wnioski do programu "Czyste Powietrze" nie ma żadnej z Małopolski. Najlepsza pod tym względem jest gmina Przeciszów (74. miejsce), której mieszkańcy złożyli 36 wniosków, co dało najwyższy przelicznik w stosunku do liczby gospodarstw domowych. Mieszka tam prawie 7 tys. ludzi co daje ok. 1,5 tys. domów.

Niezależnie czym ogrzewamy nasze domy i mieszkania musimy liczyć się z wyższymi rachunkami. Gaz, węgiel, prąd, drewno, olej oraz ciepło z sieci podrożały. To sprawia, że wiele osób stara się dogrzewać domostwa spalając śmieci. Straż miejska oraz gminy już zapowiadają wzmożone kontrole. Strażnicy nie tylko będą zaglądać do pieców, ale także monitorować jakość powietrza z wykorzystaniem drona, jak to dzieje się min. w Tarnowie czy Chrzanowie.

Mieszkańcy mogą także zgłaszać swoje podejrzenia dotyczące spalania odpadów poprzez Ekointerwencje, czyli formularz dostępny na stronie ekomalopolska.pl. Najaktywniejsi pod tym katem są mieszkańcy powiatów chrzanowskiego i krakowskiego, którzy zgłosili już ponad 500 interwencji.

Przypomnijmy, że za spalanie odpadów grozi mandat w wynosi do 500 zł, natomiast straż miejska może również skierować wniosek do sądu i wówczas grzywna może wynieś do 5000 zł.

FLESZ - 38 lat i koniec?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
poli
11 października, 22:20, depilacja biustu !:

Czyli wymuszenie na ludziach likwidacji pieców i kominków, było przejawem chamstwa i skrajnej głupoty. Narażono wielu uczciwych ludzi na horrendalne opłaty za gaz, i za serwis stale psujących się (fatalna jakość gazu) piecyków. Nic natomiast dotychczas nie zrobiono, ze smrodzącymi pyrkawcami. Buduje się nawet jeszcze dla jeżdżących tymi trumnami wiochmenów jakieś bzdurne parkingi, i wybetonowane autostrady, żeby ćwoki lepiej smrodziły toksynami. To samo z kominami fabryk, i ze spalaniem śmieci. Zamiast rozwiązać problem choć częściowo, wygenerowano dodatkową skrajną patologię.

Nie zrozumiałeś czytanego tekstu. Likwidacja pieców i kominków miała miejsce w Krakowie, a artykuł opisuje słabą jakość powietrza w mniejszych małopolskich miasteczkach.

Problem polega na tym, że w tych miasteczkach nie ma takiego wyboru jeśli chodzi alternatywne formy ogrzewania i dużo trudniej jest zrezygnować ze spalania paliw stałych.

W normalnym kraju zamiast wywalać pieniądze na nieudaną elektrownię w ostrołęce, zamiast wywalać pieniądze na niepotrzebne przekopy czy niepotrzebne lotnisko można było rozpocząć program, który by zdecydowanie poprawił jakość powietrza — rozbudowa sieci centralnego ogrzewania (wraz z budową ciepłowni); może w pewnych obszarach można by skorzystać z geotermii, w innych obszarach skorzystać z polskiego gazu, a w jeszcze innych rozwinąć technologię czystszego spalania węgla (z jakimiś elektrofiltrami itd). No i jest jeszcze atom: można jej uzyć jako pewnego źródła prądu o umiarkowanej cenie lub też jako ciepłowni do ogrzewania.

p
poli
No właśnie, w Małopolsce smog atakuje, a w Krakowie jest nienajgorzej. Widać, że uchwała antysmogowa działa. Kolejnym krokiem musi być zakaz wjazdu do miasta pojazdów silnikowych niespełniających normy euro 5 oraz wprowadzenie opłat za wjazd do centrum samochodów zarejestrowanych poza Krakowem.

Czyli okazuje się, że działania antysmogowe przynoszą efekty. :)
d
depilacja biustu !
Czyli wymuszenie na ludziach likwidacji pieców i kominków, było przejawem chamstwa i skrajnej głupoty. Narażono wielu uczciwych ludzi na horrendalne opłaty za gaz, i za serwis stale psujących się (fatalna jakość gazu) piecyków. Nic natomiast dotychczas nie zrobiono, ze smrodzącymi pyrkawcami. Buduje się nawet jeszcze dla jeżdżących tymi trumnami wiochmenów jakieś bzdurne parkingi, i wybetonowane autostrady, żeby ćwoki lepiej smrodziły toksynami. To samo z kominami fabryk, i ze spalaniem śmieci. Zamiast rozwiązać problem choć częściowo, wygenerowano dodatkową skrajną patologię.
D
Damiano
Ile smogu jet w korkach? Może GK napisze o niedzielnym korku na S7 Widoma Szczepanowice w kierunku Warszawy. Kierowcy zamiast jechać starą 7 zostali złapani w pułapkę 2 godzinnego korku bez możliwości zawrócenia (droga ekspresowa) z powodu zjazdu na rondo gdzie odbywa się ruch z i do Krakowa. Paranoja, jak zarządca drogi może tak zorganizować zjazd. Słomniki znowu staną w korku, trochę krótszym ale ze szkodą dla mieszkańców.
j
jak_zwykle_bez_hejtu
Zaczal sie sezon grzewczy i smog powrocil. Zielone ekozyeby, krakowscy p@d@larze obwinia oczywiscie samochody a ZIKiT w ramach solidarnosci zwezi pare ulic w ramach walki z zatrutym powiertrzem !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska