Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska: są pieniądze na kontenery dla powodzian

Magdalena Stokłosa
Tak wyglądają mieszkalne kontenery dla powodzian
Tak wyglądają mieszkalne kontenery dla powodzian Wojciech Matusik
Po majowej i czerwcowej powodzi wielu Małopolan nie mogło wrócić do swoich domów i gminy musiały wynająć dla nich kontenery mieszkalne. Małopolski Urząd Wojewódzki przekaże na wynajem kontenerów dla powodzian 1,2 mln złotych.

Zapotrzebowanie na pomoc w finansowaniu tymczasowych mieszkań dla powodzian zgłosiły gminy Pcim, Pleśna, Szczucin i Dobczyce. Do końca listopada tego roku z budżetu państwa każda z poszkodowanych rodzin może liczyć na zwrot kosztu wynajmu w kwocie do 1 tys. zł miesięcznie.

- Dla powodzian z naszej gminy wynajęliśmy dom w Dziekanowicach - mówi Marcin Pawlak, burmistrz Dobczyc. - W sumie zamieszkało tam kilkanaście osób z czterech rodzin, które po powodzi nie mogły wrócić do swoich domów - tłumacz.

W gminie Dobczyce domy mieszkańców zniszczyły osuwiska. Decyzją nadzoru budowlanego dom jednej rodziny został zakwalifikowany do rozbiórki. Pozostali ciągle czekają na decyzję. Zanim geolodzy i nadzór nie wydadzą odpowiednich pozwoleń, rodziny nie mogą wrócić do swoich domów. Dlatego potrzebują lokali zastępczych.

- Na szczęście właściciele mieszkań podeszli do sprawy ze zrozumieniem - cieszy się burmistrz. - Nie chcieli pieniędzy za wynajem od razu, zapłacimy dopiero wtedy, gdy dostaniemy środki z Urzędu Wojewódzkiego - tłumaczy Marcin Pawlak.

W gminie Szczucin dla powodzian zorganizowano tymczasowe osiedle. W zestawach ośmiu kontenerów znajduje się sześć pokoi, wspólna kuchnia i łazienka. Tym, którzy nie chcieli oddalać się od zalanych domów, kontenery ustawiono w ogródkach. A powodzianie remontują swoje domy.

Do końca listopada koszty wynajmu do 1 tys. zł kontenerów lub mieszkań zastępczych będą pokrywane z budżetu państwa. Jeżeli koszt przekroczy tę kwotę, resztę wydatków pokryją po połowie samorządy oraz użytkownicy mieszkania lub kontenera. Dotacje nie pokrywają kosztów mediów.

Pieniądze na wynajem zastępczych mieszkań i kontenerów Małopolski Urząd Wojewódzki będzie przekazywał gminom co miesiąc. Refundacja będzie ustalana na podstawie umów zawartych przez gminę z firmami wynajmującymi mieszkania i kontenery oraz faktur i rachunków przesłanych przez samorządy.

Obecnie w gminie Szczucin (powiat dąbrowski) wynajętych jest 107 kontenerów, w Dobczycach (powiat myślenicki) dwa mieszkania, w Pcimiu (powiat myślenicki) 12 mieszkań, a w Pleśnej (powiat tarnowski) pięć mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska