https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Potrzebne generalne sprzątanie

Sławomir Bromboszcz
Oświęcim, os. Błonie, okolice nowej ścieżki rowerowej
Oświęcim, os. Błonie, okolice nowej ścieżki rowerowej Małgorzata Gleń
Śmieci zalegają w parkach, na poboczach dróg i ścieżek. Część z nich pochodzi sprzed zimy - są tereny, gdzie służby sprzątające nie docierają nigdy.

Jesienią oświęcimski fragment Wiślanej Trasy Rowerowej pokrył się asfaltem. - Kilka dni temu skuszona piękną pogodą wyruszyłam z córką na wyprawę w poszukiwaniu śladów wiosny - opowiada Malwina Mosur. Szły nową ścieżką rowerową. Piękno budzącej się do życia przyrody przysłoniły śmieci.

- Są wszędzie. Na wysokości zamku pojedyncze, choć wiele z nich na pewno jeszcze z czasu budowy ścieżki, to znaczy z ubiegłego roku, np. potargane biało-czerwone taśmy. Dlaczego nikt nie przypilnował, by robotnicy po sobie posprzątali? - pyta kobieta.

Dalej było jeszcze gorzej. W okolicach wiaduktu kolejowego w śmieciach się tonie. Po obu stronach nowego asfaltu są porozbijane butelki, brudne opakowania, skrawki gazet.

Krainy nigdy niesprzątane

- W pierwszej kolejności są sprzątane miejsca w Starym Mieście i na osiedlach, przy drogach, chodnikach, placach, skwerach. Później służby miejskie zajmują się pozostałymi miejscami - tłumaczy Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta w Oświęcimiu.

Miejscem przy wiadukcie na osiedlu Błonie służby miasta nie zajęły się chyba nigdy. Niektóre śmieci wyglądają na wieloletnie.

Zaśmiecony jest cały region, m.in. okolice parkingu koło zalewu Chechło w Trzebini.

- Jest tu kilka koszy. Nie rozumiem, jak można metr obok wyrzucać śmieci - denerwuje się Tomasz Zieliński, który często spaceruje w tym rejonie.

Nieraz ludzie chcą wrzucić coś do kosza, ale część z nich jest tak przepełniona, że nic już się nie zmieści.

Właściwie trudno znaleźć miejsce, gdzie jest czysto. Nie chodzi o duże, dzikie wysypiska, lecz drobiazgi wyrzucane przez spacerowiczów. Ale w zimie, kiedy nie było porządków, nagromadziły się one i powstał duży bałagan. Sprzątanie tego jest bardziej czasochłonne niż likwidacja jednej wielkiej góry śmieci.

Gminy, oprócz zatrudniania profesjonalnych firm, coraz chętniej przy sprzątaniu korzystają z pomocy pracowników tzw. społeczno-użytecznych. Takie programy realizują Powiatowe Urzędy Pracy.

- Na wsiach często to sołtysi z pomocą tych pracowników koordynują sprzątanie. Później zgłaszają informację, by odebrać worki ze śmieciami - mówi Katarzyna Mróz z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Gminy Oświęcim.

Ta bardzo zaśmiecona gmina, co widać szczególnie przy granicach z miastem, gdzie jest w miarę czysto. Gdy mija się tabliczkę z nazwą „Oświęcim”, np. od strony Zaborza, pobocza zaczynają być upstrzone papierkami.

Są śmieci, był śmiecący

Po zimie w porządki angażowani są uczniowie, harcerze i więźniowie.

- Co roku sprzątamy okolice zalewu Chechło. W tym roku też tak będzie - zapewnia Paweł Marchajski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Trzebini.

Harcerze pomagać m.in. przy pracach porządkowych przy stawie w Kościelcu. Chcą pomóc posprzątać po biesiadujących tam grupach pijaczków. - Zazwyczaj wyrzucają śmieci byle gdzie - ze smutkiem stwierdza Tomasz Bożek, prezes Towarzystwa Wędkarskiego „Kościelec”.

Problem dotyczy także centrum miast i osiedli. Tuż przy osiedlu Niepodległości, w lesie, znajduje się kilka małych dzikich wysypisk. Na uprzątnięcie czekają także pobocza ulic.

- Odpowiedzialna za to firma zwleka, bo gdyby znów spadł śnieg, musiałaby sprzątać dwa razy - tłumaczy burmistrz Chrzanowa, Ryszard Kosowski.

Ale do śmiecenia potrzebni są ludzie. A ci potrafią być w tym kreatywni: np. do Chechła w Chrzanowie, przy jednej z kładek, ktoś powrzucał butelki po piwie. Sterczą tak szyjkami do góry.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Grzegorz
To moze zaczeliby sie zapuszczac troche glebiej pasozyty ze wszystkich spolek miejskich? A nie pili kawe i dlubali w nosie w swoich biurach?
t
też to widujemy!
tak właśnie wygląda kultura osobista..mamy to w tradycji!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska