Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego już po raz dwudziesty. Tym razem pod hasłem: "Wolność krzepi!"

Łukasz Gazur
Muzeum Odona Bujwida, piec kręgowy we wsi Płaza, dworek Rutkowskich w Bronowicach, dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze - te zabytki będzie można zwiedzić w maju w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to okazja, by zajrzeć w często niedostępne miejsca regionu i poznać ich historię.

- Chcemy opowiadać o historiach, które kryją się za czasem niepozornymi fasadami budynków - mówi Joanna Orlik, dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury, który odpowiada za program wydarzenia.

W tym roku hasło Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbywają się w dwa kolejne weekendy maja (19-20 i 26-27 maja), brzmi „Wolność krzepi!”. - Chcieliśmy opowiedzieć o ludziach-siłaczach, którzy na różne sposoby brali udział w odzyskiwaniu niepodległości. Więcej, budowali nową Polskę po 1918 roku - tłumaczy Joanna Kasprzycka z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Na szlaku zwiedzania w weekend 19-20 maja pojawią się tak różne, nieraz zaskakujące miejsca, jak choćby piec kręgowy do wypalania wapna. Znajduje się we wsi Płaza pod Chrzanowem i jest unikatem w skali europejskiej. Poza tym zajrzeć też będzie można do Fortu 50 ½ O Barycz (inaczej zwanego też Kosocice). Zapraszamy do eksplorowania go w towarzystwie specjalistów; nie zabraknie także atrakcji dla dzieci - odbędą się warsztaty „Buszując w forcie” i „Budowanie rakiet wodnych”.

Będzie można odwiedzić, na co dzień zamknięty, dworek rodziny Rutkowskich (Bronowice) projektu Józefa Gałęzowskiego, znanego architekta międzywojnia. Dziś w budynku znajduje się Zakład Fitochemii, w którym bada się skład chemiczny niektórych roślin. W ogrodzie czekają na nas warsztaty botaniczne, kawiarenka i gra detektywistyczna dla najmłodszych uczestników.

W Racławicach koło Olkusza będzie można zwiedzić drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z 1615 roku. Z kolei w Zbylitowskiej Górze pod Tarnowem - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budowlę powstałą po I wojnie światowej według projektu krakowskiego architekta Ludwika Wojtyczki. Nowego kształtu artystycznego kościół nabrał w latach 50. za sprawą prof. Jerzego Nowosielskiego. Z nietypowych atrakcji będzie można wybrać się na wycieczkę rowerową po Dolinie Racławki z poetą Jakubem Kornhauserem, prywatnie bratem Pierwszej Damy, Agaty Dudy.

Z kolei w drugi weekend trwania Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego - 26-27 maja - będzie można zwiedzać Mościce wraz z willą Eugeniusza Kwiatkowskiego. Do tego na trasie zwiedzania znajdą się dom rodzinny i muzeum Wincentego Witosa, jednego z najbardziej znanych działaczy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej.

Jednym z najciekawszych miejsc na mapie zwiedzania będzie z pewnością adres ul. Lubicz 34 w Krakowie, czyli dom rodziny Bujwidów. Miejsce, gdzie w czasie wojny działała fabryka szczepionek profesora Odona Bujwida, wybitnego bakteriologa. Tu mieszkała też Kazimiera Bujwidowa, aktywistka ruchu sufrażystek, która propagowała m.in. ideę równości płci i praw wyborczych kobiet. - Potomek Odona Bujwida stara się o fundusze na remont tego miejsca i udostępnienie go szerokiej publiczności. Mamy nadzieję, że właśnie dzięki Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego uda się rozpropagować to niezwykłe muzeum - zaznacza Joanna Nowostawska z MIK.

Zapisy na pierwszy weekend rozpoczynają się w poniedziałek, 14 maja. Szczegóły na dnidziedzictwa.pl i pod nr. tel. (12) 4233555.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Czy gwiazdy słuchają polskiej muzyki?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego już po raz dwudziesty. Tym razem pod hasłem: "Wolność krzepi!" - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska