https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malują pokoje i ubarwiają życie krakowianom [WIDEO]

Eryk Patoła i Bartosz Galas, uczniowie klasy IIIa z Zespołu Szkół Budowlanych na os. Złotej Jesieni odnawiają mieszkanie
Eryk Patoła i Bartosz Galas, uczniowie klasy IIIa z Zespołu Szkół Budowlanych na os. Złotej Jesieni odnawiają mieszkanie Joanna Urbaniec
Nowa Huta. Uczniowie „budowlanki” remontują mieszkania starszym i niezamożnym ludziom, których na to nie stać. A przy okazji zdobywają zawodowe doświadczenie.

Jeden pokój będzie zielony, a ściany drugiego mają mieć kolor kawy z mlekiem. Zniszczone i mocno zaniedbane mieszanie w bloku nr 10 na os. Stalowym w Nowej Hucie nabierze barw dzięki inicjatywie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekt „Trzy Kolory”, w którym za darmo remontowane są mieszkania starszych i niezamożnych krakowian, to szansa dla ludzi takich jak rodzeństwo mieszkające na osiedlu Stalowym. Ich lokum było w bardzo złym stanie, bo przez ostatnie lata właścicielka opiekowała się schorowaną mamą. - Skupiłam się na wizytach u lekarzy, pielęgnacji i opiece nad nią i zupełnie nie miałam czasu, by zadbać o mieszkanie - opowiada kobieta, która woli zachować anonimowość.

Z pomocą, o której mogli tylko pomarzyć przyszedł im Rafał Basista, pracownik socjalny z Programu Aktywności Lokalnej MOPS oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych na os. Złotej Jesieni. Złapali za pędzle, zakasali rękawy i zabrali się do pracy. - Podczas praktyk opiekun powiedział nam, że jest taki projekt, w którym można nie tylko nabyć doświadczenie, ale i przy okazji pomóc osobom potrzebującym - wspomina Bartosz Galas, uczeń klasy IIIa z „budowlanki” na os. Złotej Jesieni. Dwa razy nie trzeba go było namawiać. Mieszkanie na os. Stalowym z Bartoszem remontuje kolega z klasy - Eryk Patoła, który z energią szpachluje ściany i z niecierpliwością czeka aż wyschną, by je pomalować. Pracy jest bardzo dużo. Chłopcy pod czujnym okiem Rafała Basisty najpierw musieli umyć mocno zabrudzone ściany, potem zagipsować ubytki, by wreszcie nadać ścianom kolor.

Mieszkanie na os. Stalowym to już 26. lokal, który w ramach projektu „Trzy Kolory” odnowili i wyremontowali uczniowie. Pomysł zrodził się w 2005 roku, a mieszkania początkowo odnawiali uczniowie Centrum Kształcenia Praktycznego. Dwa lata temu do akcji dołączyła młodzież ze szkoły na os. Złotej Jesieni.

Dla uczniów to świetna praktyka, bo wszystkie prace przy remoncie mieszkania muszą wykonać samodzielnie i najczęściej robią tu więcej niż to co obejmuje program praktyk. - Wybieram uczniów, którzy garną się do pracy i angażują się. Zresztą dla nich również jest to wyróżnienie i możliwość spełnienia się w swojej pracy - podkreśla Mariusz Turnak, instruktor praktyk z Zespołu Szkół Budowlanych na os. Złotej Jesieni.

Mimo że chłopcy robią co mogą by przywrócić mieszkaniu blask, dla mieszkającego tam rodzeństwa to kropla w morzu potrzeb. Na podłodze przydałoby się linoleum, a w drugim pokoju wykładzina. W fatalnym stanie jest także meblościanka. - Jeśli ktoś posiada takie przedmioty w dobrym stanie i chciałby je oddać tej rodzinie może się ze mną skontaktować pod nr tel. 509-760-799 - mówi Rafał Basista. Może znajdzie się też fachowiec, który podjąłby się nieodpłatnie gruntownego remontu łazienki, bo temu uczniowie już nie podołają.

Remont mieszkania w Nowej Hucie potrwa ok. trzech dni. Jeszcze w maju w ramach projektu „Trzy Kolory” uczniowie planują wyremontować kolejne mieszkanie, wytypowane przez pracowników MOPS, tym razem w Śródmieściu.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska