- Od wybuchu tej wojny, śmierć poniosło już ponad 30 tysięcy ludzi. To najwyższy czas, aby powiedzieć głośno: stop wojnie, stop ludobójstwu i stop okupacji - podkreślali organizatorzy manifestacji.
Manifestację zorganizowała inicjatywa Kraków dla Palestyny. Uczestnicy demonstracji przyszli pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym z palestyńskimi flagami i transparentami. Pojawiły się na nich hasła, m.in. "Wolna Palestyna", "Jezus jest z Palestyny", "Viva Palestyna".
Przypomnijmy, że wojna pomiędzy Izraelem a palestyńskim ugrupowaniem Hamas, kontrolującym Strefę Gazy, rozpoczęła się militarnym atakiem członków zbrojnego skrzydła Hamasu na terytorium Izraela, przeprowadzonym 7 października 2023 roku. Hamas nadał swojej operacji kryptonim „Burza Al-Aksa”. W odpowiedzi na palestyński atak, izraelskie wojsko rozpoczęło operację „Żelazne Miecze”, polegającą na nalotach w Strefie Gazy i - w początkowym okresie wojny - walce z bojownikami Hamasu na południu Izraela. Pod koniec października 2023 roku Siły Obronne Izraela rozpoczęły lądową operację wojskową w Strefie Gazy. Zarówno działania Hamasu, jak i izraelskiego wojska spowodowały śmierć setek ludzi po obu stronach konfliktu.
Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na północy i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 40 km, szerokość ok. 10 km, a całkowita powierzchnia to 360 km kw. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
