https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Lasota obiecał rozwój Nowej Huty i zjadł żurek w barze mlecznym [WIDEO]

Marcin Karkosza
Marek Lasota w Nowej Hucie
Marek Lasota w Nowej Hucie fot. Joanna Urbaniec
Kandydat na Prezydenta Miasta Krakowa Marek Lasota, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Polskę Razem i Solidarną Polskę odwiedził Nową Hutę, aby przedstawić swoje propozycje programowe związane z tą dzielnicą Krakowa. Po konferencji prasowej, która odbyła się w Alei Róż, Marek Lasota, wraz z Andrzejem Dudą, eurodeputowanym Prawa i Sprawiedliwości, zjedli obiad w barze mlecznym.

W trakcie konferencji prasowej na al. Róż, Marek Lasota zaprezentował przygotowny przez siebie program: "Nowa Huta - zmiana zaczyna się tu!". Nakreślił w nim m.in. główne problemy Nowej Huty oraz szanse i zagrożenia dla dzielnicy.

Przyspieszenie prac nad projektem "Nowa Huta przyszłości", budowa Centrum Badań na Przyszłością im. Stanisława Lema - to niektóre propozycje kandydata PiS-u na prezydenta Krakowa dotyczące rozwoju Nowej Huty.

Zdaniem Lasoty, ta część Krakowa została zaniedbana przez obecne władze miasta. - Jeśli patrzymy na strukturę budżetu Krakowa, to na przestrzeni ostatnich lat między 10 a 15 proc. jest przeznaczonych na rozwój Nowej Huty - powiedział Lasota. Jego zdaniem konieczne jest powołanie wiceprezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju.

Projekt "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" to koncepcja ożywienia wschodniej części miasta. Była ona przedmiotem międzynarodowego konkursu urbanistycznego, który rozstrzygnięto w lipcu 2012 r. Projekt zakłada rewitalizację terenów poprzemysłowych i zagospodarowanie 5,5 tys. ha. Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. Dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.

Zdaniem Lasoty prace przy tym projekcie postępują zbyt wolno. Postuluje, aby szybko powołać władze spółki "Nowa Huta przyszłości". - Sprawa ciągnie się już dwa lata, a spółka dalej nie ma wizji rozwoju - można przeczytać w programie kandydata.

Chce on także, aby na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik zbudować we wschodniej części stolicy Małopolski Centrum Badań nad Przyszłości im. Stanisława Lema.

Lasota zapowiedział też, że gdy zostanie prezydentem, będzie popierał inicjatywę wpisania Nowej Huty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po konferencji prasowej, Marek Lasota poszedł na obiad do pobliskiego baru mlecznego. Zjadł żurek, który jak twierdzi, bardzo mu smakował.

54-letni Lasota jest dyrektorem krakowskiego oddziału IPN i radnym sejmiku w województwa małopolskiego. Pochodzi z Olkusza, ale od 1978 r. mieszka w Krakowie.

Poinformował, że od poniedziałku do końca kampanii wyborczej zawiesza wszelką aktywność zawodową zarówno w IPN, jak i na uczelni, na której pracuje (Akademia Ignatianum).

W wyborach Lasota zmierzy się z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, kandydatką PO radną miejską Martą Pateną, kandydatem niezależnym Łukaszem Gibałą, kandydatem niezależnym Sławomirem Ptaszkiewiczem, Tomaszem Leśniakiem z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom – Porozumienie Ruchów Miejskich.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaaa
Nie wierzę w ani jedno słowo obietnic. Poza tym nie mogę się zgodzić że Huta faktycznie była tak strasznie zaniedbywana, było na nią wydawane mniej bo nie było aż takich potrzeb. W hucie torowiska chociaż stare to nie było problemu z wybrzuszaniem szyn. Korków na drogach też nie było (dopiero ostatnie inwestycje drogowe zafundowały nam zakorkowanie). Stan nawierzchni ulic w większości był akceptowalny jedynie kilka ulic od lat woła o remont niestety ZIKiT olewa te wołania równo. Brak miejsc parkingowych nie jest problemem miasta a spółdzielni mieszkaniowych. W Hucie mamy największe zagęszczenie szkół, żłobków i przedszkoli co też jest obciążeniem dla budżetu miasta i plusem dla mieszkańców ale tego nikt nie liczy. Każdy liczy tylko to że na inwestycje wydano xx w dzielnicy takiej i takiej a w hucie wydano tylko x.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Utworzenie stanowiska pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. rewitalizacji i rozwoju Nowej Huty.
5.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
6.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
7.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
8.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
9.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
10.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
11.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
12.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
13.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
14.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
15.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
16.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
17.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
18.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
19.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
20.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
21.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
22.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
23.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
24.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
25.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
26.Przywrócenie w szkołach stołówek.
27.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
28.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
29.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
30.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
k
kra
Pan Lasota większość życia spędził w Krakowie. W latach 80' współtworzył struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów na UJ i był członkiem zarządu. W stanie wojennym wchodził w skład kierownictwa Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS. Następnie pracował w zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”.
Był posłem, sekretarzem Sejmu, pracował m.in. w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego
i w strukturach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, następnie w latach 1996–2000 był dyrektorem katolickiego liceum w Dąbrowie Górniczej. Od 2000 pracuje w Biurze Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Krakowie. Od 2007 r. jest dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prowadzi także wykłady w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie.
W latach 2002-2010 był i od 2011 jest radnym sejmiku małopolskiego.
Należy do Inicjatywy Małopolskiej im. króla Władysława Łokietka, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Stowarzyszenia NZS 1980 oraz Bractwa św. Benedykta. Jest członkiem kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”.
s
sermona
Pan Lasota pewnie był w Hucie pierwszy raz w życiu, albo po wielu latach. Znalazł sobie dobry punkt zapalny, więc teraz będzie parł w tę stronę. Tylko... co on ma wspólnego z Hutą? Ano nic, ale co to komu przeszkadza, że intelektualista z Olkusza się pcha w robotniczą dzielnicę. Żurek mu smakował? Na zdrowie, ale to jest prowadzenie polityki jak we wczesnych latach dziewięćdziesiątych.
K
Krakus.
"Cudowny człowiek ! Wszystko zrobi w Krakowie i Hucie "! Obiecywane to on ma piękne - tylko ze za żadnego prezydenta nie zostało tyle zrobione w Krakowie co za pana Majchrowskiego. Nie obiecywał wiele a cały czas "pracuje dla Krakowa" . A efekty - żyję w Krakowie i wiem jaki był dawniej a jaki mamy dziś .
s
smok
Znalazł sie rodowity krakowianin z koziel wólki
T
Trutka
Robił donosy do odpowiednich służb w okresie śmierci Staszka Pyjasa no i był I sekretarzem PZPR na UJ. Ogromne zasługi dla Krakowa!
?
Kandydat?
R
Rafał
Sekciarzom i fanatykom religijnym mówię NIE!
g
g
Staram się mieć sporo cierpliwości i wyrozumiałości dla tzw. polityków, ale są pewne granice. Moim zdaniem p. Lasota nigdy nie miał nic wspólnego ani z problematyką miejską w ogóle, ani ze sprawami Krakowa w szczególności. Nigdy niczego w tym zakresie nie osiągnął, nie próbował, nie pokazał.

A teraz nagle chce być prezydentem, ot tak, bo chce, bo partia kazała... Niepoważne i szczerze mówiąc irytujące.
R
Realista
Pewnie zaraz potem,za rogiem wszystko zwrocil.Zoladek sz.pana lassoty zapewne nie jest dostosowany do spozywania tak pospolitych dan! Przeciez to nie przystoi elicie jesc cos takiego,czuje sie wrecz rozczarowany bo myslalem ze nigdy nie znizy sie do takiego poziomu.
Ktos napisal cos o kobiecie na Prezydenta.Byla kiedys odpowiednia kobieta w magistarcie o ktorej czytalem obszerny artykul.Chciala zbyt duzo zmienic,czepiala sie kontraktow,jakosci ich wykonania itd... szybko sie jej pozbyto bo nie pasowala do reszty.Byla zbyt ambitna i oczekiwala jakosci,wywiazywania sie z kontraktow i odpowiedniech odbiorow roznego rodzajuzakonczonych kontraktow budowlanych.Niewazne czy byla kobieta czy mezczyzna,dawno jej nie ma i kazdy tego typu kandydat nie ma miejsca bytu nie tylko w Krakowie ale i w kazdym miescie w Polsce i na swiecie.JAK WSKAKUJESZ MIEDZY WRONY MUSISZ KRAKAC TAK JAK ONE,albo Cie zgnoja,cos na ciebie znajda,sluzby panstwowe albo dziennikarze potrafia,zwlaszcza jak cos sensacyjnego podstawi im sie pod nos.I kilka dni pozniej nikt o takim nie przecietnym i zbyt ambitnym polityku nie bedzie pamietal... zycie jest zyciem i przestancie sie ludzic.JAK BY WYBORY MOGLY COS ZMIENIC TO BY BYLY ZAKAZANE!!!
C
Chrystjana/J/A
Zatem, wybierajcie - rozumnych ludzi, na urzędy, bo - Oni - bandyci hitlerowscy czy polscy, nie żyją, ale ich - parszywy duch, w młodych i tak odżył! A, skoro o tragediach kobiecych, jak w przypadku - walczących Kurdyjek, które ani swojej ojczyzny, ani kobiecego życia, nie mają, z woli mormonów polsko/izraelskich, to CD - do mojego komentarza: Oto - Przyśpiewka - wiejskich głupków, na ludzką tragedię! Nici, nici ukradli mi bandyci, a chustkę złodziej - czymże się odzieje, to przyśpiewka - rzeczywistych wiejskich głupków, od Rudej Mańki czy Pileckiego, do tragedii mojej matki i jej rodziny! Zapomnieli tylko dośpiewać, Maszynę, maszynę, która utrzymywała- rodzinę, parszywa świnia , mi zrabowała, kalekie dziecko zostawiła, bo tak się świnia, na ludzkiej krzywdzie urządziła! A, potem, dośpiewać - Wieprzki, wieprzki, na - chleb, buty i na podatek – mojemu ojcu ukradli polskie – sałdaty! A, w rzeczywistości, tylko nici, igły i nożyczki, mojej matce, w czasie napadu bandyckiego, w czasie wojny nie ukradli – hitlerowscy bandyci, bo maszynę i dziewczęcą cnotę i owszem! Bo ludzkie tragedie, nie na frontach, ale na ich podwórkach się działy. Chociaż pracowitemu, robota w rękach się pali, to – moja matka – igłą = ręcznym szwem maszynowym, potrafiła uszyć sukienkę, spodnie czy koszulę! Dlatego czy miała maszynę do szycia czy nie, to - Podliną, Pilcyną-Pilecką, Wujcikową, Pogonkę i ich dzieci oraz dzieci Mazeli–Maceli obszywała i ich kalekie ciała – upiększała, bo potrafiła – nawet garb czy małpie nogi, jak u Pogońki – sprytnie, w ubraniu ukryć!. Dlatego mnie – tak stroiła, swoim krawiectwem, że chłopcy, za mną wołali – Paryżanka, a do ślubu uszyła dwie piękne suknie, ręcznej roboty, z tzw, wodą- garbowaniem dworskim i choć materiał, jest jaki był dostępny, to - jej ręczna robota – jest wielkim profesjonalizmem czy kunsztem krawieckim, bo gdy – kto ma ludzki rozum, to z niczego - zrobi coś, a gdy kto nierozumny, bo pochodzi od carskich polaków, z polskiej Balszoj Tundry, to z czegoś – dostojnego, robi tylko cuchnące gó.wno! A, w tym - upodleniu innych prym wiodła ruda Mańka Warmińska - carska markietanka , którą z Carem przyszła, na podbite ziemie krakowskie i za którą - Wójcik- łesy bek, bo tak go nazywała - wyszedł..., a był on - Meksykaninem, który miał strzec, Mogiły Księcia Mazowieckiego, w Laskach Dworskich, meksykaninem, jak wszyscy Wójciki czy Wojtachy, Wojtale itd, od przysłówka woj...książęcy! Zatem, obecnym kobietom młodszym i starszym oraz prawdziwym mężczyznom, ale i tym z gorylej spermy, jednak - w ludzkim ciele ludzkiego prawa - sprawiedliwości Dobiegłów życzę!
j
jaq
ciekawi mnie który oddział MOPS finansował im ten posiłek,ha ha ha
d
dr Wiktor Wektor
też NIC, pogoniłbym obu w cholerę a na miejsce prezydenta RDZENNEGO mieszkańca Krakowa, nie jakiegoś przybłędę i zupełnie nowego, niezależnego od żadnej partii
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska