https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Meble na opał. Polski Alarm Smogowy alarmuje

Piotr Ogórek
Rusza sezon grzewczy. Niektórzy znów będą palić w piecach czym popadnie
Rusza sezon grzewczy. Niektórzy znów będą palić w piecach czym popadnie Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Polski Alarm Smogowy zaapelował do serwisu z ogłoszeniami OLX.pl o usunięcia ogłoszenia z ofertą sprzedaży mebli na opał. Według aktywistów to zachęcenia do popełnienia wykroczenia. Po południu przedstawiciele OLX.pl poinformowali, że ogłoszenia usunęli oraz wydali polecenia, aby więcej tego typu anonsów już nie zamieszczać.

- Usunęliśmy ogłoszenia, które zostały wskazane w liście od stowarzyszenia Polski Alarm Smogowy. Działamy zgodnie z naszym regulaminem i robimy tak w każdym przypadku, gdy ogłoszenie narusza przepisy prawa. Nasz zespół będzie również dbał o to, by takie ogłoszenia nie pojawiały się na stronach OLX - poinformowała Aleksandra Kubicka z OLX.

Zdaniem aktywistów PAS zamieszczanie tego typu ogłoszeń, to tak na prawdę oferowanie śmieci do spalenia. - Z pobieżnej analizy ofert zamieszczanych w serwisie ogłoszeniowym OLX.pl wynika, że zamieszczane w nim ogłoszenia oferujące kupno zużytych mebli i odpadów przeznaczonych do spalenia są niezgodne z ustawą o odpadach - uważają działacze PAS.

Zwracają uwagę, że palenie śmieci jest poważnym problemem, a dym ze spalania odpadów to emisja nie tylko pyłów zawieszonych, ale również szeregu toksycznych i rakotwórczych substancji. Meble z klejonych płyt wiórowych zwierają lepiszcza na bazie aldehydu, formaliny, fenolu i mocznika. Podczas ich spalania do powietrza uwalniane są toksyczne gazy.

- Jesteśmy przerażeni poczuciem bezkarności ludzi, którzy nie tylko spalają śmieci, uważając to za normalne ale jeszcze usiłują te odpady sprzedawać po to, by spalili je inni. Takie działania powinny spotkać się z natychmiastową reakcją odpowiednich władz. Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest bardzo poważny, a spalanie odpadów jeszcze go powiększa – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego

Spalanie śmieci w domowych paleniskach jest wykroczeniem lub, jeśli zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie – przestępstwem. Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny, a nawet 30 dni aresztu.

Źródło: Dzień Dobry TVN/X-News

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przecież i tak te meble sprzedadzą, tylko dadzą jako "uszkodzone meble, waga 40kg".
Skoro na Allegro i otomoto cały czas są dostępne liczne aukcje samochodów zniszczonych do cna (np. całkowicie spalonych) i NIKT na to nie reaguje, mimo że wiadomo że służy to do "legalizacji" kradzionych pojazdów - to nie liczyłbym na to, że komuś zechce się kiwnąć palcem przy okazji namierzenia aukcji tanich, uszkodzonych mebli...
k
krk
jakoś nie widziałem żadnego protestu ????
30 do 40 % smrodu napływa z zachodu do miasta. W radio są reklamy ilu obywateli Krakowa rocznie umiera przez to zanieczyszczenie a ilu choruje na nowotwory .... a tu tabularaza i cisza nad tym, jakby problemu nie było. Może jakaś dogłębna analiza ile smrodu rocznie wpływa do Krakowa ze śląska i jakie generuje to straty dla nas
C
Cebula to mentalność.
Musi być bat, bydło innego języka nie rozumie. Inaczej porządku się nie nauczy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska