Obchody misterium paschalnego rozpoczęły się już wczoraj podczas uroczystych mszy, sprawowanych na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa. Przed nami jeszcze trzy najważniejsze dni kalendarza chrześcijańskiego. Co jest ich treścią?
Wielki Piątek
- To jest najważniejszy dzień oprócz Niedzieli Wielkanocnej. Nie byłoby zmartwychwstania, gdyby nie było Wielkiego Piątku - komentuje ks. Robert Nęcek. Tego dnia w kościołach odbywają się drogi krzyżowe. Późnym popołudniem wierni gromadzą się na liturgii słowa i adoracji krzyża. - To jedyny dzień w roku, kiedy nie ma mszy świętej. Możemy wtedy przyjąć komunię, ale przede wszystkim oddajemy cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu - dodaje ks. Nęcek.
W Wielki Piątek ołtarz pozostaje pusty, nie ma na nim krzyża, świeczników, obrusów. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż jest stopniowo odsłaniany przez kapłana. Następnie umieszcza się go w widocznym miejscu, aby każdy mógł go adorować.
- Nic w Ewangelii nie jest opisane z taką dokładnością, jak właśnie cierpienie Chrystusa. Być może apostołowie chcieli ukazać wszystkim powagę dzieła, którego dokonał Chrystus. Ukazać chrześcijanom, w jaki sposób należy podchodzić do cierpienia. Warto się nad tym zastanowić - podsumowuje ks. Nęcek. Po adoracji krzyża Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy, gdzie rozpoczyna się całonocna adoracja.
Wielka Sobota
Cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, który znajduje się w Grobie Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Chrystusa. - Wielka sobota to czas, w którym wszyscy myśleli, że życie umarło - mówi ks. Nęcek.
To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wtedy też błogosławi się podstawowe pokarmy, w tym sól, wodę i jajka, wedle słów: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”.
Wieczorem odbywa się liturgia, którą często łączy się z poświęceniem ognia i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Przed kościołami ministranci rozniecają ogień, który poświęca kapłan. Następnie kreśli on znak krzyża na paschale i umieszcza na nim pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do kościoła, gdzie rozpoczyna się uroczystość. - Niektórzy łączą też liturgię Wielkiej Soboty z rezurekcją, czyli nabożeństwem i procesją, która obwieszcza światu dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. I przychodzi wtedy radosne Alleluja - opowiada kapłan.
Wielka Niedziela
Kończy trwający 40 dni post. Po śmierci i bólu następuje radosne Zmartwychwstanie, a po uroczystej Mszy Świętej, rodziny udają się do domów, by spożyć wielkanocne śniadanie i złożyć sobie życzenia.
- Grób jest pusty, Jezus zmartwychwstał. A przekonującym argumentem na to jest fakt, że grób był obstawiony przez strażników, którzy nie mogli wytłumaczyć, w jaki sposób Jezus zniknął - komentuje ks. Nęcek.
- Inaczej mówiąc, są to najbardziej optymistyczne święta, bo zawsze dają nadzieję, nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach życia - podkreśla.