FLESZ - 500+ nie pomogło. Dzieci rodzi się coraz mniej
Absolwenci miechowskich podstawówek wybierają szkoły poza powiatem
W 2020 roku szkoły podstawowe w powiecie miechowskim opuściło 430 absolwentów. Z tej grupy 305 postanowiło uczyć się w tutejszych szkołach średnich, głównie Liceum Ogólnokształcącym oraz dwóch miechowskich Zespołach Szkół. Pozostali, w sumie 125 osób, postanowili kontynuować edukację w szkołach poza powiatem miechowskim. Wprawdzie do szkół miechowskich akces złożyli uczniowie z innych powiatów, ale było ich 83, czyli 42 mniej od tych, którzy „odeszli”.
Kierujący powiatowym Wydziałem Oświaty naczelnik Leonard Mazur mówi, że o ile w przypadku uczniów odchodzących dominuje kierunek krakowski (choć nie jest jedyny), to w przypadku przychodzących absolwentów spoza powiatu, trudno wskazać jeden dominujący region.
To dość złożona sprawa. Często bywa tak, że uczniom mieszkającym na obrzeżach powiatu lub niedaleko za jego granicą do szkoły podstawowej bliżej jest w jednym powiecie, a w przypadku szkoły średniej już w innym
- tłumaczy.
Przekonuje też, że nie można mówić o stałej tendencji w postaci odpływu uczniów ze szkół miechowskich. - Każdy rok pod tym względem jest inny.
Miechów. Urządzenia do street workout przy Liceum Ogólnokształcącym
Odpływ uczniów oznacza mniejsze subwencje
Ponieważ jednak odpływ uczniów wpływa na wielkość subwencji oświatowej, jaka wpływa do budżetu Starostwa, nic dziwnego, że zjawisko wzbudza niepokój. Wicestarosta miechowski Paweł Osikowski zapewnia, że zarząd powiatu i dyrektorzy szkół „analizują problem” i szukają przyczyn takiego stanu. Jedną z nich wicestarosta upatruje w poprawiającej się sytuacji materialnej mieszkańców, a także bardzo dobrej dostępności komunikacyjnej do aglomeracji krakowskiej.
Przewodniczący Rady Krzysztof Świerczek uważa z kolei, że młodzieży należy przedstawić profile kształcenia, odpowiadające jej potrzebom. Zwrócił też uwagę na małą liczbę osób w technikach zainteresowanych przystąpieniem do matury.
Po co młodzież kontynuuje naukę w technikach, jeśli nie chce potem przystępować do egzaminu dojrzałości?
- pyta.
Zdaniem naczelnika Mazura miechowskie szkoły starają się dostosowywać ofertę edukacyjną do potrzeb uczniów. - Jedne kierunki powstają, inne znikają. Problemu odpływu uczniów nie należy wyolbrzymiać. Wszystkie oddziały, jakich utworzenie planowaliśmy w bieżącym roku szkolnym, udało się utworzyć – przekonuje.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
