Jak wyjaśniał we wtorek wiceprezydent Stanisław Mazur, MKUA zajmie się w pierwszej kolejności opiniowaniem tworzonych teraz Planu Ogólnego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Komisja będzie mieć także nowe zadania m.in. odnoszenie się do szerszych pomysłów zmian architektonicznych i przestrzennych, które do tej pory były w Krakowie „nieco chaotyczne, nieuporządkowanie”.
– Zależy nam, by teraz były to całościowe koncepty, pogłębione o analizy planistyczne. W pracy nowej komisji bardzo ważna będzie również komunikacja, transparentność: mieszkańcy muszą mieć przekonanie, że to co dzieje się w przestrzeni publicznej jest racjonalne i służy społeczeństwu – stwierdził Mazur.
Nowe otwarcie w planowaniu i polityce przestrzennej Krakowa
- Cel pracy komisji jest jasny: poprawa urbanistyki, poprawa jakości przestrzeni, poprawa architektury, a także jak najbardziej transparentny proces budowania w Krakowie. Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna to nowe otwarcie w polityce przestrzennej miasta – mówił we wtorek Aleksander Miszalski.
Dodał, że nie jest tajemnicą, że w Krakowie zdarzają się przykłady patodeweloperki. - Trzeba z tym walczyć. To nie jest tak, że mamy na wszystko wpływ, bo czasem prawo jest tak skonstruowane, że my te wuzetki musimy wydać. Ale zawsze, gdy będzie taka możliwość, będą sprzeciwiał się patodeweloperom, bo niestety, w ciągu ostatnich dziesięcioleci mamy w Krakowie bardzo dużo przykładów złej architektury. Więc musimy mądrze planować przestrzeń, a jak tylko wiemy, że coś złego się dzieje - regenerować, w ramach możliwości prawnych – podkreślił.
MKOU ma stać się aktywnym uczestnikiem debaty o przestrzeni publicznej.
- To będzie praca nad lepszym kształtem miasta i lepszą architekturą. MKUA to organ doradczy prezydenta, a w jakich kwestiach – pozostaje sprawą otwartą. Są i takie kwestie, które reguluje ustawa, i takie które zalezą od prezydenta oraz architekta miasta. Będziemy radzić się komisji w wielu sprawach. Oprócz Planu Ogólnego, planów miejscowych, zintegrowanego planu inwestycyjnego czy strategii, stoimy też przed problemami dotyczącymi nowych standardów urbanistycznych, standardów projektowania dróg i szkół. Jest bardzo dużo tematów, które musimy wspólnie omówić i przedyskutować – wyliczał Janusz Sepioł, główny architekt Krakowa.
Nowe otwarcie w krakowskiej polityce przestrzennej to także zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Krakowa. Podczas wtorkowego spotkania przedstawiono też nowe dyrektorki Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK Domicelę Strojną-Osiniak oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Małgorzatę Kuzianik.
Architekci i urbaniści doradzą prezydentowi Krakowa
Nowa krakowska Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna została powołana 31 października 2024, na mocy zarządzenia prezydenta. To gremium eksperckie składające się przedstawicieli m.in. uczelni, izb architektów i stowarzyszeń, specjalistów z zakresu architektury i urbanistyki, z osób legitymujących się wykształceniem branżowym oraz doświadczeniem naukowo-dydaktycznym. Zgodnie z regulaminem pracami 24-osobowej komisji będą kierować powoływani na roczne kadencje przewodniczący (obecnie jest nim architekt Marek Kaszowski) i trzech wiceprzewodniczących.
Głównym zadaniem MKUA, przynajmniej na początek, będzie opiniowanie projektów kluczowych miejskich dokumentów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Komisja zajmie się także doradztwem w kwestiach dotyczących Strategii Rozwoju Krakowa oraz wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Jeśli pojawi się taka potrzeba zaopiniuje również m.in. projekty decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz projekty decyzji o warunkach zabudowy (tzw. wuzetki).
Jak podano we wtorek, osoby pracujące w komisji będzie otrzymywać za udział w każdym jej posiedzeniu wynagrodzenie w kwocie 600 zł brutto.
Skład krakowskiej Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej: Marek Kaszyński (przewodniczący), Bartłomiej Kisielewski (wiceprzewodniczący), Magdalena Kozień-Woźniak (wiceprzewodnicząca), Romuald Loegler (wiceprzewodniczący), Jacek Banduła, Rafał Blazy, Tomasz Bobrowski, Magdalena Buczyńska-Zapała, Borysław Czarakcziew, Magdalena Czechowska, Marek Dunikowski, Urszula Forczek-Brataniec, Artur Jasiński, Tomasz Kozłowski, Michał Krupa, Robert Kuzianik, Piotr Lewicki, Magdalena Milert, Bernadetta Półchłopek-Szczygieł, Małgorzata Przybysz-Ławnicka, Izabela Wróblewska-Mółka, Kazimierz Walasz, Jerzy Wowczak, Witold Zieliński.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
O TYM SIĘ MÓWI. Jakie inwestycje tramwajowe czekają Kraków w 2025 roku i kolejnych latach?
