Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie inwestycje w Krakowie. Urzędnicy mieli ocalić jak najwięcej drzew. Radny: "uchwała nie jest respektowana"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Trwa budowa tramwaju na Górkę Narodową, wycinane są drzewa
Trwa budowa tramwaju na Górkę Narodową, wycinane są drzewa Czytelnik
Kilkanaście drzew i krzewów może zostać wyciętych na osiedlu Szkolnym, ponieważ MPEC remontuje tam sieć ciepłowniczą. Pod budowę tramwaju do Górki Narodowej znikają tysiące drzew. Tymczasem radni miejscy podjętą uchwałą zobowiązali urzędników, by ci przy okazji realizacji swoich inwestycji robili wszystko, by ocalić jak najwięcej zieleni. Zdaniem radnego miejskiego Łukasza Maślona zapisy dokumentu nie są respektowane. Urzędnicy tłumaczą, że w przypadku tramwaju do Górki Narodowej analizy, jak dużo drzew trzeba wyciąć, były prowadzone nim Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę.

FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek

Walka o zieleń: tym razem na osiedlu Szkolnym

Mieszkańcy Krakowa znów muszą walczyć o zieleń w swojej najbliższej okolicy. Tym razem wycięte mają zostać rośliny w Nowej Hucie. Wyjątkowo nie pod inwestycję deweloperską, ale Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, realizowaną na osiedlu Szkolnym. MPEC wymienia tam starą sieć ciepłowniczą.

Jak zaalarmowali nas mieszkańcy, pod topór miałoby iść kilkanaście drzew, rosnących pod ich oknami. Roślin planowano się pozbyć, bo mają kolidować z inwestycją. Krakowianie dowiedzieli się o planowanej wycince drzew z komunikatu, który zawisł na roślinach, przeznaczonych do wycięcia.

Miejsce wycinki 2300 drzew w rejonie ulicy Igołomskiej i protest aktywistów z Akcji Ratunkowej dla Krakowa

Kraków. 2300 drzew pod topór. Wielka wycinka w ramach Nowej ...

- Na podwórku, znajdującym się między dwoma blokami, rosną dorodne drzewa. Nie chcemy, aby zniknęły nam spod okien. Walczymy głównie o rośliny najstarsze i najbardziej rozłożyste. Drzewo, które widzę z okna, to akurat bardzo duży klon pospolity, sięga dziesiątego piętra. Moi dziadkowie z sąsiadami sadzili to drzewo, ma ok. 60 lat. Koliduje z inwestycją. Nie sprzeciwiamy się jej realizacji, ale może sieć ciepłowniczą da się poprowadzić w taki sposób, aby ominęła drzewo? - dopytuje pani Ksenia, jedna z mieszkanek.

W sprawie interweniował radny miejski z Krakowa dla Mieszkańców Łukasz Maślona. Jak nam przekazał, na razie do czerwca udało się wstrzymać wycinkę roślin na osiedlu Szkolnym. Ma wrażenie, że jej skala była powodowana wygodą firmy, która realizuje inwestycję na zlecenie MPEC, a nie troską o drzewa. - Jeśli rośliny są zdrowe, należy nawet skorygować przebieg sieci ciepłowniczej, w trosce o zieleń - dodaje Maślona.

Renata Krężel, rzeczniczka prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, zapewnia, że projektując sieci ciepłownicze, przedsiębiorstwo bierze zawsze pod uwagę zminimalizowanie „konieczności wycinki drzew i krzewów”. - Ale w związku z wymogiem zachowania odległości infrastruktury ciepłowniczej od innego uzbrojenia i obiektów kubaturowych, niestety czasem nieuniknione jest usunięcie części zieleni - tłumaczy.

Precyzuje, że w projekcie inwestycji na os. Szkolnym przewidziano „zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technicznych”, mających na celu ochronę drzew. - Dzięki tym zabiegom na etapie projektowania do wycinki zakwalifikowano jedynie 10 drzew oraz 8 krzewów. Na tym etapie inwestycji, finansowanej ze środków unijnych, nie ma już wiele możliwości zmiany przebiegu rurociągów. Każda istotna zmiana wiązałaby się z rozpoczęciem na nowo całej procedury wydawania pozwoleń - mówi Krężel.

Potwierdza, że MPEC wstrzymał zleconą wycinkę do czasu wejścia w teren osób, które będą realizować inwestycję (planowanego wstępnie na maj 2021), aby podczas wykonywania wykopów dokładnie ocenić wielkość i lokalizację systemów korzeniowych drzew, zakwalifikowanych do wycięcia. Wszystko po to, by ostatecznie zweryfikować konieczność ich wycinki. Jeśli rośliny zostaną usunięte, MPEC przewiduje nasadzenia zastępcze: posadzonych ma zostać 12 drzew i 30 krzewów.

Radny Łukasz Maślona: Urzędnicy mają chronić drzewa

W mieście obecnie realizowanych jest dużo zadań, gdzie wiele drzew musi zniknąć z powierzchni naszego miasta. Przykładowo pod planowaną budowę trasy tramwajowej do Górki Narodowej trzeba wyciąć ponad 3 tys. drzew. W tym kontekście radny Maślona przypomina, że rok temu Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę, dotyczącą ochrony drzew.

Rozbudowa al. 29 Listopada obejmuje fragment o długości 2,6 kilometra od ul. Woronicza do granic miasta.

Kraków. Rozbudowa al. 29 Listopada: poszerzają wiadukty, wyb...

- Miejskie jednostki zostały zobowiązane tą uchwałą do tego, by przy okazji różnego rodzaju inwestycji, gdzie konieczna jest wycinka zieleni, zrobić wszystko, aby jak najwięcej drzew i krzewów ocalić. Zobowiązała też jednostki miejskie do raportowania wycinek, a przede wszystkim do nasadzeń zastępczych na zasadzie takiej samej sumy obwodów sadzonek, jak rozmiar drzew wycinanych - mówi Maślona.

Twierdzi, że zapisy uchwalonego dokumentu nie są respektowane. - Gdy dopytywałem miejskich urzędników, przy okazji różnych inwestycji, jak jej wykonawca respektuje zapisy uchwały, najczęściej dostawałem odpowiedź, że weszła w życie później niż zaczęły się prace nad danym zadaniem, zatem nie ma zastosowania - dodaje radny. Pytania w sprawie uchwały wysłaliśmy miejskim urzędnikom.

Twierdzą, że w przypadku projektu budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, był on tak przygotowywany, "by konieczna do zrealizowania infrastruktura jak najmniej ingerowała w zieleń". - Wskazanie do usunięcia każdego z drzew poprzedzone było szeregiem analiz co do tego, czy wycinka jest konieczna - tłumaczą urzędnicy.

Liczba drzew, które zgodnie z decyzją ZRID podlegały wycince - 3477 - może robić wrażenie, jednak nie można zapominać, jak duży teren obejmuje ta planowana od lat inwestycja. W ramach prac przygotowawczych, dokonana była analiza pod kątem istniejącej zieleni, wskutek czego do wycięcia zostały wskazane jedynie te okazy, których pozostawienie uniemożliwiłoby zrealizowane linii tramwajowej i towarzyszącej jej infrastruktury. Analizy te były zresztą wykonywane zanim Rada Miasta przegłosowała wspomnianą w pytaniach uchwałę - mówią urzędnicy.

Drzewa, które mają iść do wycinki

Kraków. Przy ul. Piastowskiej ponad 20 drzew ma iść do wycin...

Zapewnia, że za usunięte drzewa nasadzone będą nowe okazy w proporcji 1 do 1. - Zdecydowana większość w ramach zagospodarowania zieleni w obrębie realizowanej przez nas inwestycji. Pozostałe drzewa - na działkach w bezpośredniej okolicy. W ramach nasadzeń kompensacyjnych, powstanie m.in. kolejny Park Krakowian - w rejonie ul. Witkowickiej - zapewnia Nowak.

Jeśli chodzi natomiast o planowaną wycinkę na os. Szkolnym, to urzędnicy tłumaczą, że "MPEC, realizując inwestycje, zawsze stara się wykonywać je w taki sposób, aby uniknąć lub zminimalizować konieczność usuwania zieleni".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska