Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieli asfalt, teraz są kamienie. Mają dość rozkopanych ulic.

Katarzyna Ponikowska
Ul. Brzozowska przez kilka miesięcy była nieprzejezdna.
Ul. Brzozowska przez kilka miesięcy była nieprzejezdna. Fot. Katarzyna Ponikowska
Mieszkańcy Wolbromia mają dość rozkopanych ulic. Od kilku miesięcy żyją jak na placu budowy. Ul. Brzozowska była nieprzejezdna. Teraz wysypano na niej kamień, by choć trochę poprawić sytuację.

Remont ulic Brzozowskiej i 1 Maja w Wolbromiu stoi. Wykonawca odstąpił od umowy i przerwał prace. Mieszkańcy okolicy od kilku miesięcy żyją jak na placu budowy. Urzędnicy próbują dogadać się z kolejnym wykonawcą, ale czas ucieka. Żeby nie przepadła dwumilionowa dotacja, trzeba by skończyć prace do końca miesiąca.

- Jak ściągnęli nam asfalt trzy miesiące temu, tak jest do teraz. Jak pada, płynie tędy rzeka błota. Nie da się wyjść z podwórka. Nie ma czasem nawet jak iść po chleb - denerwuje się Emilia Bochenek, mieszkanka ul. Brzozowskiej. - Czy urzędnicy zapomnieli o naszym istnieniu? - pyta kobieta.

O sprawie pisaliśmy w "Gazecie Krakowskiej" w ubiegłym tygodniu. Firma Eurovia, która miała przebudować ul. 1 Maja i Brzozowską, wycofała się z zadania. Powiat ma czas do końca listopada, żeby znaleźć nowego wykonawcę. Inaczej 2 mln zł dotacji przepadnie. Inwestycja wykonana jest obecnie w zaledwie 30 procentach.

Eurovia wygrała przetarg na remont 1 Maja z kwotą sięgającą 3 mln. - Tymczasem kosztorys inwestorski dla tego zadania wynosił niemal 4,5 mln złotych. I to był pierwszy sygnał ostrzegawczy - poinformował nas Paweł Piasny. - Jak można było przypuszczać, firma nie była w stanie wyremontować drogi za taką kwotę. Zaczęły pojawiać się wnioski o roboty dodatkowe, na które powiat nie wyraził zgody. Z każdym tygodniem tych roszczeń przybywało, aż kwota sięgnęła niemal 1 miliona złotych - mówi Piasny.

Jednak zdaniem Eurovii, to powiat jest winny. Według firmy, konieczność wykonania robót dodatkowych, wykraczających poza zakres określony w umowie, jest efektem byle jakiego przygotowania zadań przetargu i niedokładnego opisu zamówienia.

"Eurovia informowała zamawiającego o konieczności wykonania nieprzewidywanych w dokumentacji przetargowej prac, składając wyłącznie szacunkowe wyceny robót dodatkowych, będących efektem powstałych na budowie problemów technicznych. Bez realizacji zgłoszonych robót dodatkowych w określonym zakresie, inwestycja zrealizowana byłaby niezgodnie ze sztuką budowlaną" - czytamy w oświadczeniu wykonawcy. - "Eurovia zwracała się z wnioskami o rozwiązanie problemów technicznych występujących na budowie, jak na przykład: słabego podłoża konstrukcji nawierzchni, konieczności rozbiórki płyt z lanego betonu, niesprawnej kanalizacji sanitarnej i deszczowej, złego stanu istniejących studzienek i wpustów kanalizacyjnych czy braku stabilności mas mineralno-bitumicznych, na których miały zostać położone nowe warstwy. Niestety żaden ze zgłaszanych problemów nie został przez zamawiającego rozwiązany, żaden z nich nie był również ujęty w umowie pomiędzy wykonawcą a inwestorem (który odpowiada za jakość i kompletność przygotowanej dokumentacji). Mimo wielokrotnych starań z naszej strony, inwestor nie podjął żadnych działań pozwalających na osiągnięcie porozumienia. (...) Ubolewamy, że największe konsekwencje za błędy w przygotowaniu inwestycji przez służby inwestora ponoszą okoliczni mieszkańcy i użytkownicy przebudowywanej drogi" - pisze dalej wykonawca.

Burmistrz Wolbromia, Jan Łaksa jest bardzo zaniepokojony obecną sytuacją. - Cały czas staram się dopingować powiat. Czasu jest coraz mniej - zaznacza burmistrz. - Zasugerowaliśmy, żeby remont skończyła firma Strabag, która robiła przebudowę naszych dróg gminnych: Leśnej i Młyńskiej - dodaje.

Paweł Piasny, wicestarosta powiatu olkuskiego uspokaja, że rozmowy na temat dokończenia schetynówki trwają. - Nie chcę zapeszać, ale jesteśmy na dobrej drodze. Istnieje duża szansa, że uda się dokończyć budowę - mówi Piasny. Szczegóły mają być znane w połowie tygodnia. Tylko czy dotacja nie przepadnie?

**Weź udział w prawyborach samorządowych "Gazety Krakowskiej":

Wybierz radnych Krakowa! | Wybierz prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Wybierz prezydentów i burmistrzów w najpopularniejszych miastach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Chrzanów | Brzesko | Zakopane**

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska