Jak informuje w mediach społecznościowych Dzielnica VII Zwierzyniec, w najbliższych dniach, przy sprzyjających warunkach pogodowych, będzie układany asfalt na odcinku od Alej Trzech Wieszczów do ul. Komorowskiego. Nocami od 1 do 3 grudnia z kolei szyny na całym odcinku od filharmonii do Salwatora będą szlifowane.
"W drugim tygodniu grudnia ma odbyć się próbny przejazd tramwaju. Zakończenie prac i zgłoszenie do odbioru wciąż zaplanowane jest na 16 grudnia tego roku" - czytamy na profilu Dzielnicy VII na Facebooku.
Przejezdność zależna od pogody
- Na razie nic nie uległo zmianie, podtrzymywany jest termin 16 grudnia, jako oddania ulicy Kościuszki do użytkowania. Wiele zależeć będzie od warunków pogodowych. Mamy nadzieję, że najbliższe dni będą sprzyjać pracom, które mają doprowadzić drogę do przejezdności - mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Utrudnieniem może być jesienno-zimowa aura, czyli opady deszczu, śniegu, mróz.
Zgodnie z umową termin przebudowy ul. Kościuszki ustalono na 16 grudnia 2024 roku. Głównym celem zadania jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po zakończeniu prac - jak zapowiadają krakowscy urzędnicy - składy będą jeździły ciszej i nie będą powodowały silnych drgań. Dodatkowo modernizacja pozwoli zwiększyć dostępność tego obszaru i przystosować ulice do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln złotych.
Poślizg przez roboty dodatkowe
Przypomnijmy, że przebudowa ulic Kościuszki rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku razem z przebudową ul. Zwierzynieckiej. Mówiono wtedy, że roboty zakończą się w sierpniu 2024 rok. Wykonawca, czyli Grupa ZUE, wystąpił jednak do miasta z wnioskiem o aneks terminowy.
Na ul. Zwierzynieckiej prace zakończono pod koniec sierpnia tego roku. Nie jeżdżą jednak nią tramwaje, bowiem wciąż remontowana jest ul. Kościuszki oraz pętla tramwajowa na Salwatorze. Komunikacja zbiorowa będzie mogła więc zostać uruchomiona dopiero po zakończeniu całego zadania.
Czym spowodowane są opóźnienia? W krakowskim magistracie wyjaśniono, że podczas prowadzenia inwestycji okazało się, że konieczne są roboty dodatkowe, których wcześniej nie przewidywano, związane m.in. z pracami archeologicznymi czy też modernizacją podziemnych sieci z mediami.
O tym się mówi. Strefa Czystego Transportu w całym Krakowie, czy tylko w centrum?

- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie