Oświęcim: napadł na sklep i dostał wyrok w zawieszeniu
Teraz mieszkańcy Zasola postanowili walczyć o swoje na wyższym szczeblu. Złożyli skargę do Komisji Europejskiej na państwo polskie. Według Zofii Wójcik, sołtys Zasola, przez wieloletnie zaniedbanie i bezczynność urzędników życie mieszkańców jest zagrożone.
- Nadzieja na reakcję władzy umarła już dawno - mówi Zofia Wójcik, sołtys Zasola. - Każdy z nas jest kłębkiem nerwów, bo żyjemy z dnia na dzień. Jak woda przedostanie się przez główne skrzyżowanie, cała nasza miejscowość znajdzie się pod wodą - tłumaczy.
Skarga podpisana przez wszystkich mieszkańców jest właśnie rozpatrywana. Europejscy urzędnicy mają kilkaset stron do przeanalizowania. To wieloletnia korespondencja prowadzona przez sołtyskę wsi z urzędnikami.
Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska uspokaja mieszkańców. Zapowiada, że osobiście monitoruje sprawę i naciska na urzędników, aby sprawa nabrała szybszego biegu.
Czytaj także: Wybory 2011 w Krakowie. Tak głosowały dzielnice
- Dostałam obietnicę od wojewody, że w budżecie na przyszły rok znajdą się pieniądze na działania w Zasolu - mówi Teresa Jankowska. - Powstał też program rządowy, który obejmuje Sołę. Aby zabezpieczyć mieszkańców Zasola, potrzeba dwóch milionów złotych i będziemy walczyć o te pieniądze. Zależy mi, aby każdy miał poczucie bezpieczeństwa - dodaje.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie nie widzi powodów do obaw. Według Tomasza Sądaga, Soła nie zagraża mieszkańcom Zasola. - Są miejscowości, gdzie rzeka płynie kilka metrów od budynków i tam w pierwszej kolejności musimy reagować - mówi Sądag. - Nie oznacza to jednak, że Zasole pozostawimy bez pomocy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku rozpoczniemy tam prace przewidziane w planach - dodaje.
Mieszkańcy Zasola nie wierzą już w żadne obietnice urzędników. - Rzeka zabrała już kilometr brzegu - mówi Jan Merta z Zasola. - Za chwilę zaczną znikać domy i ludzie. Wtedy będzie płacz, ale na ratunek nie będzie już czasu - dodaje mężczyzna.
Najnowsze wyniki wyborów 2011: PO i PiS
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!