Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

„Pokolenie Ikea” to bestsellerowa powieść autorstwa Piotra C., po raz pierwszy opublikowana ponad 10 lat temu przez wydawnictwo Novae Res. Prawa do jej prezentacji w odcinkach odkupiła Angora, ale treść okazała się tak kontrowersyjna, że tygodnik po kilku miesiącach pod presją czytelników zdecydował o zaprzestaniu przedruków. Nie przeszkodziło to w osiągnięciu przez „Pokolenie Ikea” oszałamiającej jak na debiut sprzedaży w wysokości 150 tysięcy egzemplarzy.
Piotr C. nigdy nie ujawnił swojej tożsamości. Wiadomo, że jest prawnikiem, mieszka na warszawskiej Ochocie i wnikliwie obserwuje otaczającą go rzeczywistość. W swoich powieściach mierzy się z problemami typowymi dla człowieka XXI wieku. Nietuzinkowy styl pisania i umiejętny opis realiów życia w wielkim mieście przysporzyły mu tysięcy czytelników. Jego książki sprzedały się łącznie w ponadpółmilionowym nakładzie, dwukrotnie nominowany był do Bestsellerów Empiku − w 2016 roku za powieść „Brud” i w 2020 roku za powieść „Gwiazdor”.
Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – stawia mu ultimatum. Podążając za cynicznym i hedonistycznym bohaterem, wchodzimy w świat przygodnego seksu, szybkich randek i jednonocnych romansów, umożliwianych nam przez aplikacje internetowe.
Za ekranizację powieści Piotra C. wziął się nowicjusz na polskim rynku filmowym - Dawid Gal. To scenarzysta, reżyser i producent filmowy, który wykształcenie i doświadczenie zawodowe zdobywał w Irlandii i Anglii. W jego dorobku znajdziemy cały wachlarz gatunków: od komedii, przez fantastykę i thriller, po dramaty miłosne. Ponad dekada praktyki filmowej zaowocowała współpracą z twórcami z całego świata. „Pokolenie Ikea” jest jednak jego pełnometrażowym debiutem.
- Misją „Pokolenia Ikea” jest zwrócenie uwagi na społeczeństwo, które zachłysnęło się komercją, zatracając wyższe wartości. Pragnę zwrócić uwagę na zjawisko szybkich, bezowocnych i bezemocjonalnych związków w czasach mobilnych aplikacji randkowych, w których ludzie traktują innych niczym tanie meble, które można bezrefleksyjnie wymienić. Chciałbym, aby ten film unaocznił nam, że najlepsze technologie nie pomogą nam, młodszym generacjom, w uniknięciu błędów popełnianych przez poprzednie pokolenia, jeśli nie zaczniemy myśleć nad naszymi czynami i ich konsekwencjami – mówi reżyser.
Główne role w filmie zagrały wschodzące gwiazdy młodego pokolenia. Bartosz Gellner zabłysł rolą w filmie „Płynące wieżowce”, a potem widzieliśmy go również w serialach „Krew z krwi”, „Ultraviolet” i „Szadź”. Michalina Olszańska z kolei zdobyła uznanie wstrząsającą rolą w czeskim filmie „Ja, Olga Hepnarova”, a w kraju zagrała w „Córkach dancingu” i „Bejbis”. Tym razem oboje wcielają się w postacie ze swego pokolenia.
- Nasi bohaterowie w swojej wolności są nieszczęśliwi i sami nie przyznają się przed sobą, czego tak naprawdę szukają. Moja bohaterka jest prawniczką, kobietą sukcesu, bardzo silną babką, która oczywiście próbuje, jak wielu z nas, połączyć życie zawodowe z prywatnym. Też marzy o miłości i czułości i poszukuje tego. Ma najlepszego przyjaciela, którego zna jak nikt inny i łączy ich coś niezwykłego. Coś więcej niż romantyczne relacje, coś o wiele głębszego. O tym właśnie opowiada film – opowiada Michalina Olszańska.
- W tej historii najbardziej zależy mi na możliwości swobodnego rozmawiania o seksie czy o tym, że wiele osób korzysta z aplikacji randkowych. Wydaje mi się, że to nie jest żaden temat tabu – w XXI wieku mówienie o tym, że ktoś lubi uprawiać seks, to nie jest nic złego – twierdzi Bartosz Gellner.
W pozostałych rolach występują w „Pokoleniu Ikea” m.in. Majka Jeżowska, Paweł Małaszyński, Jan Aleksandrowicz-Kraśko, Sławomir Mandes, Dagmara Bryzek, Adrianna Izydorczyk, Karolina Gorczyca, Zuzanna Galewicz, Mateusz Dymidziuk, Marta Bryła i po raz pierwszy na wielkim ekranie raper Adi Nowak. Zdjęcia są autorstwa Małgorzaty Prońko, a muzykę skomponował Anton Borovyi. Film wyprodukowała Monika Raj.
- „Pokolenie Ikea”, w którym Czarny zalicza kolejne bramki na drodze do zostania samcem alfa rodem z czasopism dla panów, to zderzenie ze współczesnym wzorcem kulturowym męskości, wzorcem bardzo jasno formułującym współczesnego macho, któremu podryw przychodzi z dziecinną łatwością. Reżyser portretuje Czarnego z wyjątkową wrażliwością, humorem i przede wszystkim bez zbędnego moralizatorstwa. Jestem pewna, że „Pokolenie Ikea” przypadnie do gustu nie tylko fanom serii Piotra C., ale że odnajdą się w nim wszyscy, którym w dzisiejszych czasach wcale nie tak łatwo przychodzi mówienie o najważniejszym. O miłości – podsumowuje Monika Raj.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II