https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Musica Divina 2023: Vespers - 2 sierpnia rozpocznie się w Krakowie tegoroczna edycja festiwalu muzyki dawnej

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie
Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie Michal Gąciarz
Odbywający się w Krakowie już po raz szósty festiwal Musica Divina będzie w tym roku poświęcony nieszporom – nabożeństwu sprawowanemu o zachodzie słońca, tej części liturgii godzin, która jest wspólna dla większości kościołów chrześcijańskich. Zasadnicza część festiwalu odbędzie się między 2 a 6 sierpnia, a koncert finałowy zaplanowano na 23 września. Wstęp bezpłatny.

Talibowie zamykają salony kosmetyczne!

od 16 lat

Do niedawna muzyka nie tylko towarzyszyła celebracjom nieszporów, ale wręcz była ich nieodłącznym elementem, a śpiew chorałowy stał się podstawą i punktem odniesienia dla późniejszych wielogłosowych kompozycji, którym w kolejnych wiekach nierzadko towarzyszyły dźwięki orkiestry.

"Podążając liturgicznym szlakiem wytyczonym przez Musica Divina w zeszłym roku, przyjrzymy się muzyce nieszporów, a w zasadzie kilku szczególnym nabożeństwom, ściśle związanym z osobami świętych lub wyjątkowymi miejscami kultu" - zapowiadają organizatorzy.

Twórcy programu festiwalowego celowo nie sięgają po kompozycje najbardziej znane, wiedząc, że publiczność Musica Divina docenia nieoczywiste wybory, a decyzja o udziale w wydarzeniu nie opiera na rozpoznawalności repertuaru. Co więcej, festiwal w znacznej mierze utrzymuje się dzięki swojej publiczności – w myśl idei festiwalu społecznego, czyli wydarzenia regularnie wspieranego przez patronów.

Tegorocznej odsłonie Musica Divina będą towarzyszyć liturgie. Festiwal zacznie się nieszporami celebrowanymi w Bazylice Trójcy Świętej (oo. Dominikanów) z udziałem bractwa śpiewaczego San Clemente, a 5 sierpnia i 23 września we współpracy z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym organizatorzy przygotują msze święte. Wzorem ubiegłego roku, zaproszą również słuchaczy festiwalu na wystawę sztuki chrześcijańskiej: tym razem będzie to seria prac Aleksandry Samołyk zatytułowana "W ukryciu".

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny – wybierając się na koncerty należy jedynie pamiętać o pobraniu bezpłatnych wejściówek przez stronę www.musicadivina.pl. Tam znajduje się też pełny program festiwalu.

Festiwal Musica Divina stara się pokazać bogactwo i różnorodność dawnej muzyki sakralnej w tak wybitnych, jak zaskakujących interpretacjach. Organizatorzy niwelują kolejne granice – między muzyką Kościołów wschodniego i łacińskiego, między muzyką tradycyjną a „akademicką”. Ten ekumeniczny duch oddziałuje także na odbiorców: koncerty są wspólną medytacją, zaś społeczność budowana przez festiwal Musica Divina odwdzięcza się nie tylko uczestnictwem, ale i wsparciem finansowym

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska