Muszyna wyrosła na turystyczny hit Małopolski
Turyści szczególnie upodobali sobie ogrody sensoryczne i tematyczne na Zapopradziu. Są magiczne, biblijne, baśni i legend czy miłości. Dużym zainteresowaniem cieszy się częściowo odbudowany zamek oraz nowa atrakcja, jaką jest Rodzinny Park Rozrywki. To miejsce na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się nie do poznania.
- W Muszynie nie ma miejsca na nudę. Wszędzie bardzo dużo turystów i co najciekawsze, mnóstwo Słowaków. Słowacy chyba szczególnie upodobali sobie Muszynę. Słychać też język węgierski, ukraiński, a nawet niemiecki - napisała w mediach społecznościowych burmistrz Jan Golba.
Co warto zobaczyć w Muszynie i w okolicy?
Odrestaurowany zamek na wzgórzu Baszta, atrakcja jest dostępna dla turystów.
Ratusz i piwnice pod rynkiem - budynek został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach skrywa się odtworzone więzienie z salą tortur, na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 roku.
Ogrody Sensoryczne (Zmysłów) - mieszczą się na os. Zapopradzie i składają z ośmiu stref. Ich szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe, które zakwitają na przełomie marca i kwietnia. W Ogrodach mieści się także wieża widokowa, kawiarnia oraz sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Ogrody Tematyczne - mieszą się na os. Zapopradzie. W Ogrodach Tematycznych można obejrzeć antyczne rzeźby przedstawiające greckich bogów i pory roku, a także są egzotyczne, barwne ptaki, alpaki oraz daniele. W Ogrodach znajduje się pijalnia wody mineralnej Antoni oraz tężnia solankowa.
Ogrody Biblijne - są czwartym i zarazem największym w Polsce tego typu obiektem. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. Składają się na nie również Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród Zakochanych.
Powroźnik - cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła to najstarsza cerkiew w południowej Polsce. Powstała w 1600 roku, zaś 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Góra Miłkowa - rezerwat "Obrożyska" - znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obejmuje górę Mikowa położoną nad Muszyną. Na zboczach góry zachował się obszar boru lipowego, zaś najstarsze drzewa osiągają tu ponad 200 lat.
COMPONENT {"params":{"id":"26134809"},"component":"single_article"}
Żegiestów - Łopata Polska - przepiękna, malownicza ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Dziesięć tablic informacyjnych pozwoli poznać wybrane gatunki ptaków zamieszkujących Beskid Sądecki, na terenie którego założono Popradzki Park Krajobrazowy i Ostoję Popradzką.
Złockie - mofeta - sytuowana jest w dnie bagnistego koryta potoku Złockiego, przez co wypływ dwutlenku węgla częściowo ma miejsce pod pokrywą wody i dlatego jest doskonale widoczna. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m², wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. W rejonie tym występuje kilka źródeł wód mineralnych. Największe nazwane jest Bulgotką, inne, Zatopione – pokryte jest wodą potoku. Występuje tu również samotna sucha ekshalacja dwutlenku węgla czyli Dychawka.
Czarna Młaka - leśne jeziorko położone na zboczach Malnika i Czarnych Garbów na północny wschód od centrum Muszyny. To unikalny w Beskidzie Sądeckim zbiornik wodny, powstały na skutek osunięcia się zbocza góry. Na brzegach wybudowano pomost, jest także wiata, tablice informacyjne i miejsce parkowania dla rowerów.
- Jej głosem i urodą zachwycał się Piotr Cugowski. Izabela Szafrańska wyszła za mąż!
- W takich luksusach wypoczywali uczestnicy "Sanatorium miłości".Wnętrza robią wrażenie
- Zakwitł ogród św. Rity przy sanktuarium w Nowym Sączu. Wygląda teraz zjawiskowo
- Kultowy basen w Krynicy kiedyś ściągał tłumy. Teraz to ruina, ale z szansą na remont!
- To najmłodsza sądecka milionerka! Wiedzie bajeczne życie
- Najpiękniejsze kościoły, cerkwie i synagogi na Sądecczyźnie. Warto je zobaczyć
