https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na nową wystawę w podziemiach zabytkowego kościoła św. Wojciecha

Aleksandra Łabędź
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na nową wystawę w podziemiach zabytkowego kościoła św. Wojciecha
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na nową wystawę w podziemiach zabytkowego kościoła św. Wojciecha Narodowe Archiwum Cyfrowe
Muzeum Archeologiczne w Krakowie serdecznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy w podziemiach zabytkowego kościoła św. Wojciecha, położonego na Rynku Głównym w Krakowie. Wystawa, którą będzie można zobaczyć od 30 sierpnia 2024 roku jest czwartą ekspozycją Muzeum Archeologicznego w Krakowie w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym. Aktualna odsłona harmonizuje z sakralną funkcją obiektu oraz nawiązuje do kulturotwórczej i duchowej roli kościoła w średniowieczu.

„Tuż obok biło serce miasta. Historia kościoła św. Wojciecha"

Kościół św. Wojciecha jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Krakowie, a prezentowana wystawa ukazuje jego powstanie i rozwój, łącząc w sobie elementy legendy patrona oraz dzieje wczesnośredniowiecznego miasta i jego mieszkańców.

Jak informuje Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ekspozycja poświęcona jest przekształceniom architektonicznym kościoła, od budowli drewnianej z X/XI w., przez romański obiekt z wieku XI/XII, aż po nowożytne przebudowy. Na wystawie można zobaczyć również elementy związane z duchową i kulturotwórczą rolą kościoła, jak szkaplerze, krzyżyki, lichtarze, kaganki, paramenta liturgiczne, przedmioty nawiązujące do tradycji piśmienniczej, a także przedmioty związane z rozwojem architektury sakralnej.

Wystawa zaskakuje multimedialnością i różnorodnością środków przekazu, takich jak plansze, rekonstrukcje czy oryginalne zabytki. Ciekawym dodatkiem jest hologram z animacją 3D, który pokazuje przekształcenia architektoniczne kościoła św. Wojciecha na przestrzeni wieków. Dodatkowo, na nowej ekspozycji pokazane zostaną nieeksponowane dotąd fragmenty murów fundamentowych pierwszej fazy budowy kościoła romańskiego.

Wystawa będzie dostępna do października, od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00. Ostatnie wejście odbywa się pół godziny przed zamknięciem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad wystawą objął Dziennik Polski. Kuratorem wystawy jest Bogumił Pilarski.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska