MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz wspiera na co dzień ponad 500 osób z całego świata. Nagrody dla wyróżniających się wolontariuszy i praktykantów. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Muzeum Auschwitz nagrodziło wyróżniających się wolontariuszy, praktykantów, koordynatorów wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat
Muzeum Auschwitz nagrodziło wyróżniających się wolontariuszy, praktykantów, koordynatorów wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat Muzeum Auschwitz / Marek Lach
W 77. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Jej laureatami są wyróżniający się wolontariusze, praktykanci, koordynatorzy wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nagrody dyrektora Muzeum Auschwitz

Nagrody wręczyli dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz szefowa Biura Wolontariatu w MCEAH Katarzyna Marcak.

– Ten szczególny dzień jest dla nas okazją, aby wyrazić najszczerszą wdzięczność za zaangażowanie, dobroć, energię i poświęcenie dla naszych wolontariuszy i praktykantów. To dzięki nim możemy pełniej i szerzej prowadzić działalność edukacyjną, zachować autentyczność terenu i obiektów, czy zabezpieczyć konserwatorsko bezcenne materialne ślady po Ofiarach – powiedział Andrzej Kacorzyk.

Jak dodał, osoby nagradzane należą do tych, które działają na rzecz świata odpowiedzialności za siebie i innych ludzi, do osób, które mają świadomość wagi własnych decyzji i postaw. - Dzięki takim postawom widać, że pamięć o ofiarach wpływa realnie na nasze dzisiejsze zobowiązania i wyzwania – podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Laureaci otrzymali także kopię bucików, jakie w obozie otrzymała Batszewa Dagan. Jej przyjaciółka współwięźniarka w nieludzkich warunkach obozowych znalazła materiał, czas i sposobność, by przygotować maleńki prezent. Podobnie działają wolontariusze Muzeum: wśród wielu obowiązków codziennego życia znajdują czas, sposobność, a przede wszystkim chęć, by dbać o spuściznę Ocalałych z obozu.

Miejsce Pamięci Auschwitz wspiera na co dzień ponad 500 osób

– Aktywność wolontariacka na rzecz Miejsca Pamięci, angażowanie się w rozmaite zadania wynikające z codziennej pracy Muzeum oraz z organizowanych wydarzeń i uroczystości, są szczególną formą upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. W ciągu roku taką pomoc i wsparcie otrzymujemy od ponad 500 osób z całego świata, które włączają się w pomoc na wielu polach aktywności Muzeum i realizują program wolontariatu, zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – powiedziała Katarzyna Marcak.

Laureataci Nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w roku 2024:

- Martyna Białek - wolontariuszka od jesieni 2022 r., uczestniczka pierwszej edycji „Akademii Wolontariusza”, po zakończeniu której podjęła dalszy wolontariat. Pomaga zarówno zdalnie wykonując potrzebne transkrypcje, jak i stacjonarnie podczas upamiętnień i ważnych wydarzeń edukacyjnych.

- Silvia Benchini - wolontariuszka w Zbiorach; brała udział w pracach przy weryfikacji oryginalnych obiektów w ramach projektu konserwacji butów dziecięcych – pozostałościach po ofiarach obozu oraz w działaniach digitalizacyjnych dokumentacji archiwalnej Zbiorów.

- Joanna Dorywalska - wolontariuszka I LO im. L. Kruczkowskiego w Tychach, włącza się w pomoc na rzecz Muzeum zarówno zdalnie (w ramach projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz…”), jak i stacjonarnie podczas różnego rodzaju upamiętnień.

- Agnieszka Fuczik - wolontariuszka od października 2022 r.; współpracująca m.in. z Biurem ds. Byłych Więźniów w projekcie „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz...” oraz podczas różnego rodzaju upamiętnień.

- Adrian Heritage - wieloletni opiekun grup studentów z TH Köln, realizujących praktykę w Pracowniach Konserwatorskich Muzeum.

- Aaron Jolley - praktykant w Biurze ds. Byłych Więźniów w ramach projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz…”; brał również udział sporządzaniu kart indeksowych z ankiet będących częścią materiałów powojennych zgromadzonych w Archiwum.

- Eileen Lyon - wolontariuszka od listopada 2022 r., współpracująca z Biurem ds. Byłych Więźniów w projekcie „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz…”.

- Dorota Tutka - koordynatorka praktyk studenckich w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu od 2007 r.

- Karina Zander - praktykantka w Biurze ds. Byłych Więźniów w ramach projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz…”; zajmowała się również skanowaniem i mianowaniem ankiet w celu digitalizacji materiałów Biura. Współpracę kontynuuje w ramach wolontariatu.

- Suzana Nahum Zilberberg - praktykantka w Projektach Edukacyjnych MCEAH w 2023 r. Wykonała tłumaczenia warsztatów na język hebrajski, a także wspierała zespół w działaniach merytorycznych.

Źródło: Muzeum Auschwitz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trzęsienie ziemi na Wyspach. Partia Pracy wraca do władzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska