Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Czartoryskich. Wykłady, pokazy i przedpremierowe prezentacje eksponatów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Remont Klasztorka ma się zakończyć w przyszłym roku
Remont Klasztorka ma się zakończyć w przyszłym roku Fot: Adam Wojnar/Polska Press
W przyszłym roku zakończy się remont Klasztorka - to ostatni remontowany budynek Muzeum Czartoryskich. Jednak już teraz kustosze zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy wybranych eksponatów, połączone z wykładem i dyskusją. Uzupełniając narrację  ekspozycji,  przypominają one o zmieniającej się w czasie idei muzeum, zapraszając do konfrontacji przeszłości  z przyszłością. W programie tegorocznych wykładów na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich zaplanowane zostały także spotkania poświęcone historii muzeum i wybitnych ludzi je tworzących.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

od 16 lat

Po 15 latach od rozpoczęcia prac w kompleksie Czartoryskich, w przyszłym roku ma zostać oddany po remoncie ostatni z budynków wchodzących w skład Muzeum Czartoryskich – klasztorek. Po remoncie w Klasztorku znajdą się m.in.: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Wystawa stała będzie prezentowana na pierwszym piętrze, na które zaprowadzi zwiedzających przewiązka łącząca Klasztorek z Pałacem i Arsenałem.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, a także wentylacja i klimatyzacja. Ponadto zaplanowano wymianę pokrycia dachu wraz z elementami więźby dachowej i remonty konserwatorskie: elewacji zewnętrznych wraz z konserwacją zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otworzeniem witraży, modernizację historycznych gablot ekspozycyjnych wraz z etalażem. Poszczególne pracownie mieszące się w obiekcie zostaną zaopatrzone w nowe wyposażenie. Zgodnie z zapowiedziami, zwiedzający mają wejść do całego kompleksu Czartoryskich w 2023 roku.

Jednak zanim Klasztorek zostanie udostępniony publiczności, muzealnicy zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy wybranych eksponatów, połączone z wykładem i dyskusją.

Prezentacje cennych eksponatów

Cykl "O czym mówią rzeczy? Opowieści dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich" to wyjątkowa okazja do zobaczenia nietuzinkowych dzieł sztuki jeszcze zanim staną się częścią nowej ekspozycji stałej. Cenne przedmioty będą cyklicznie prezentowane na dziedzińcu Pałacu, a prezentacji każdorazowo towarzyszył będzie wykład kustosza Muzeum Książąt Czartoryskich.
 

- Pokazy tytułem i sposobem prowadzenia narracji nawiązują do „mowy rzeczy” i koncentrują się na łączonych z nimi znaczeniach. Prezentacje - poprzez odpowiedni dobór atrakcyjnych wizualnie, bogatych w treści historyczne i artystyczne dzieł sztuki i pamiątek, dotąd nie eksponowanych - wiążą obecną ekspozycję w Pałacu i Arsenale z przyszłą wystawą w Klasztorku, ukazując różne „poziomy” kolekcji Czartoryskich jako nierozłącznej całości - zaprasza dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum Książąt Czartoryskich. 

Podczas pokazów na dziedzińcu będzie można zobaczyć m.in. strzelbę rewolwerową z potrójnym zamkiem skałkowym z warsztatu Andrzeja Żukiewskiego w Podhorcach, natomiast w Galerii Sztuki Starożytnej zaprezentowane, wyłącznie na czas wykładu, zostaną XIX-wieczne falsyfikaty zabytków antycznych jakimi są m.in. brązowa figurka wojownika etruskiego, terakotowa grupa Ledy uwodzonej przez łabędzia czy figurka kobiety czytającej z tabletu.

W programie pokazów znalazły się:

  • „Królewskość” monarszego trofeum  -  29.05.2022
  • Kopia - imitacja - falsyfikat. “Antyk" w XIX wieku  -  17.07.2022 (Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale)
  • Od oryginału do ”falsu”. O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich – 28.08.2022  
  • Gabinet de curiosités  czyli o  osobliwościach natury i sztuki -  6.11.2022

Otwarte dla publiczności pokazy będą się odbywać w samo południe na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich.

Muzeum Czartoryskich "od kuchni"

Kolejnym cyklem spotkań w Muzeum Książąt Czartoryskich są "Dzieje - ludzie - zbiory", przybliżające historię Muzeum Czartoryskich i stojących za nim ludzi - dyrektorów, kustoszy, pracowników. Ilustrowane prezentacją wykłady lub spotkania dyskusyjne to doskonała sposobność, by poznać muzeum "od kuchni”"

Pierwszy wykład odbędzie się już 28 kwietnia i poświęcony będzie początkom „zakładu naukowego” księcia Władysława Czartoryskiego i działalności  pierwszych kustoszy Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich.

Wykład odbędzie się o godz. 19.00, wstęp bezpłatny.

Kolejny wykład, planowany na czerwiec, będzie dotyczył Muzeum Książąt Czartoryskich Profesora Mariana Sokołowskiego i stawiał pytanie o początki akademickiego muzealnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska