https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadziło ciche godziny. Tak wychodzi naprzeciw osobom szczególnie wrażliwym

Julia Kalęba
21.05.2021 krakowmuzeum narodowe sukiennice dzien otwartych muzeow pandemia koronawirus fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
21.05.2021 krakowmuzeum narodowe sukiennice dzien otwartych muzeow pandemia koronawirus fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ciszej w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału. - Dedykujemy je widzom szczególnie wrażliwym, osobom ze spektrum autyzmu oraz wszystkim tym, którzy poszukują w muzeum spokoju - ogłosili muzealnicy.

FLESZ - Choroba Hashimoto. Czym jest i na czym polega?

od 16 lat

Zwiedzanie Muzeum kojarzy się z ciszą, ale co gdybyśmy jeszcze bardziej wyciszyli dźwięki na wystawach, wyłączyli multimedia i przygasili światła? Od 1 września będziemy tak robić w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK! Wszystko po to, żeby pozwolić naszym widzom na odpoczynek od nadmiaru bodźców

- poinformował zespół MNK.

W każdą pierwszą środę miesiąca - przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK - w muzeum będzie więc jeszcze ciszej. W tym czasie muzyka i multimedia na wystawach będą wyłączone. Muzeum zadba również również o komfort w miejscach poza przestrzenią wystawową i wyciemni je. W trakcie „cichych godzin” nie będzie też możliwe zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem. W kilku oddziałach zostaną też przygotowane tzw. „strefy wyciszenia”.

Pamiętajmy, aby w czasie zwiedzania wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.

- zaapelował.

Wprowadzenie nowych możliwości zwiedzania to kolejny etap dostosowywania Muzeum do szczególnych potrzeb widzów. Ułatwi to dostęp do muzealnych zasobów osobom wysoko wrażliwym, w tym również widzom w spektrum autyzmu. Nad udogodnieniami dla tej grupy pracuje zespół międzynarodowego projektu "Spektrum" realizowanego w ramach "Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 - partnerstwa strategiczne". Ideą projektu jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem.

Od maja ciche godziny obowiązuję też w MOCAK-u. W każdą środę od 16 do 19 w przestrzeni ekspozycyjnej ściszane lub wyłączane zostają prace emitujące głośne dźwięki czy intensywne światło, nie są organizowane wydarzenia, oprowadzania ani warsztaty. W tym czasie goście Muzeum proszeni są też o porozumiewanie się szeptem, wyłączenie dzwonków w urządzeniach elektronicznych i ograniczenie innych czynności związanych z generowaniem hałasu, które mogłyby powodować dyskomfort u innych zwiedzających.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jml13060
Bardzo dobra inicjatywa. Popieram i proszę o rozszerzenie czasu jej trwania. Byłoby dobrze, gdyby inne instytucje poszły tym śladem. Na przykład siłownie. Wkurza mnie kiedy sąsiednią maszynę treningową zajmuje osoba uzależniona od smartfona i długo, głośno rozmawia z sobie podobnym osobnikiem naruszając spokój mojego treningu. Skacze mi tętno i tracę ochotę na ćwiczenia. To samo w komunikacji publicznej. W wielu miejscach przydałyby się strefy i godziny ciszy. Świetna inicjatywa zespołu Muzeum.

Wybrane dla Ciebie

Rondo na wjeździe do Zakopanego w rozkwicie. Kwiatowa rozeta wita gości

Rondo na wjeździe do Zakopanego w rozkwicie. Kwiatowa rozeta wita gości

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska