Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna opowieść o Mordechaju Gebirtigu. Premiera spektaklu „Zun, zun, zang – język utracony” w Teatrze Barakah

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Muzyczny spektakl „Zun, zun, zang – język utracony” można będzie oglądać w Teatrze Barakah od 4 czerwca
Muzyczny spektakl „Zun, zun, zang – język utracony” można będzie oglądać w Teatrze Barakah od 4 czerwca Laura Quercioli
W sobotę 4 czerwca będzie miała miejsce premiera spektaklu „Zun, zun, zang – język utracony” w krakowskim Teatrze Barakah. To nie przypadkowa data. 4 czerwca 1942 roku zginął w krakowskim getcie żydowski poeta Mordechaj Gebirtig. To jemu poświęcone jest przedstawienie.

FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

od 16 lat

Mordechaj Gebirtig całe życie mieszkał w krakowskim Kazimierzu. Początkowo pracował jako stolarz, z czasem objawił jednak talent artystyczny. Związał się z lokalnymi kabaretami żydowskimi, w których występował i dla których pisał wiersze i piosenki. W czasie okupacji trafił wraz z rodziną do krakowskiego getta, gdzie został rozstrzelany wraz z dwoma córkami i przyjacielem – malarzem Abrahamem Neumannem.

„Pognałam do domu, przeskakując kałuże krwi na rogu ulicy Dąbrówki i naszego zaułka, Janowej Woli. To tutaj, aż pod parter ściana domu była połupana odpryskiem kul (...) Neuman, Abraham Neuman, wiesz, ten wysoki malarz, co utykał, aha i pan Gebiritg, co cię nauczył śpiewać Rejzele. Szli na końcu grupy, obaj starzy i chorzy. Neuman nie ukląkł. Zmierzył się laską na komendanta. Gebirtiga też zastrzelili. To istne szaleństwo!” – napisała w swym pamiętniku Halina Nelken, która była świadkiem wydarzeń.

Po wojnie piosenki Gebirtiga powróciły nad Wisłą w wykonaniach żydowskiej pieśniarki Gołdy Tencer oraz Przemysława Gintrowskiego. Teraz zajął się nimi śpiewający aktor i reżyser Olek Mincer. Mieszkając na stałe w Rzymie, nawiązał współpracę z włoskim aranżerem Ricardo Battistim. Wspólnie przygotowali spektakl „Zun, zun, zang – język utracony”, który od 4 czerwca można będzie oglądać w krakowskim Teatrze Barakah.

- Pokazujemy wojenny dorobek Gebirtiga, szeroko znanego ze swego przedwojennego repertuaru, często wesołych i melancholijnych piosenek. Ponieważ w większości przypadków brakuje oryginalnej muzyki wojennych tekstów, staraliśmy się, idąc śladem innych twórców, znaleźć odpowiednią formę, aby one odżyły. Zachowaliśmy jak najbardziej precyzyjną chronologię utworów, bo każda z piosenek jest wpisana w konkretny okres okupacji – tłumaczy Olek Mincer.

W czasie przedstawienia wyświetlane będą zdjęcia obrazów Abrahama Neumanna - uznanego pejzażysty, wykładowcy malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Bezalel w Palestynie.

Pierwsze spektakle „Zun, zun, zang – język utracony” można będzie oglądać w krakowskim Teatrze Barakah w dniach 4 i 5 czerwca o godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska