Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Muzyka ciszy" - krakowski koncert Chóru Polskiego Radia w listopadowym nastroju

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Chór Polskiego Radia rezyduje w Krakowie - i właśnie tutaj zaśpiewa w najbliższą sobotę o godz. 19 w Kościele Ewangelickim św. Marka
Chór Polskiego Radia rezyduje w Krakowie - i właśnie tutaj zaśpiewa w najbliższą sobotę o godz. 19 w Kościele Ewangelickim św. Marka Magdalena Halas
30 października o godz. 19 w Kościele Ewangelickim św. Marcina w Krakowie odbędzie się koncert Chóru Polskiego razia zatytułowany „Navigatio Transistus - Muzyka ciszy”. Dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka.

FLESZ - Jesienna turystyka w Polsce

od 16 lat

Koncert otworzą dwie kompozycje szkockiego kompozytora sir Jamesa MacMillana. A „Child’s Prayer” to przejmujący lament, skomponowany w 1996 roku w hołdzie 18 ofiarom, które zginęły w masakrze w szkockiej miejscowości Dunblane. Drugim utworem jest motet „Lux Aeterna”, pochodzący z cyklu „Strathclyde Motets”, skomponowanego dla chóru uniwersyteckiego z Glasgow.

„The Fruit of Silence” to z kolei medytacyjna w charakterze kompozycja Łotysza Pēterisa Vasksa. Utwór wykorzystuje tekst Matki Teresy z Kalkuty: „Owocem ciszy jest modlitwa. Owocem modlitwy jest wiara. Owocem wiary jest miłość. Owocem miłości jest służba. Owocem służby jest pokój”. Kompozycja „Svyati” na chór kameralny i wiolonczelę sir Johna Tavenera pochodzi z 1995 roku i wykorzystuje z kolei tekst cerkiewnosłowiański, odmawiany podczas nabożeństwa prawosławnego.

„Da pacem Domine” Arvo Pärta to jedno z najczęściej wykonywanych dziś dzieł łotewskiego kompozytora. Ta piękna modlitwa o pokój powstała na zamówienie hiszpańskiego muzyka i dyrygenta Jordiego Savalla, po zamachach terrorystycznych w Madrycie w 2004 roku.
Niezwykle nastrojowy ton ma kompozycja sir Richarda Rodneya Bennetta – „A Good-Night” z 1999 roku, do słów XVII-wiecznego poety Francisa Quarlesa, napisana w hołdzie zmarłej Lindy McCartney.

Z wieczornym pożegnaniem koresponduje „Abendlied” Josefa Rheinbergera, który napisał ten religijny motet, mając zaledwie 15 lat. Aurę refleksyjnego smutku podtrzymają także wybrane fragmenty „Requiem” Herberta Howellsa, jednego z czołowych przedstawicieli XX-wiecznej angielskiej muzyki religijnej. Druga w tym programie kompozycja nosząca tytuł „Lux Aeterna” to wokalna aranżacja wariacji „Nimrod” ze słynnych „Wariacji enigmatycznych”, które wyszły spod ręki Edwarda Elgara. Koncert zwieńczy „God Be In My Head”, autorstwa cenionego kompozytor muzyki chóralnej i dyrygenta, Johna Ruttera.

Bilety można kupić w internecie pod adresem www.bilet24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska