Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka jako remedium. Recenzja koncertu "Kolędy do Nieba"

Beata Fischer
Agnieszka Rehlis i Krzysztof Meisinger uświetnili dziesiątą edycję charytatywnego koncertu "Kolędy do nieba"
Agnieszka Rehlis i Krzysztof Meisinger uświetnili dziesiątą edycję charytatywnego koncertu "Kolędy do nieba" materiały prasowe
O tym, że muzyka posiada zastosowanie terapeutyczne, wiadomo nie od dzisiaj. Poprawia jakość życia, zmniejsza stres, łagodzi ból, ułatwia zasypianie, pozytywnie wpływa na ludzki nastrój. Badania naukowe dowiodły, że słuchanie muzyki zwiększa przepływ krwi do mózgu, co wpływa na odczuwanie emocji.

O jej uzdrawiających właściwościach pisali Platon czy William Shakespeare. Zdaniem muzykoterapeutki Joanne Loewy, redaktorki wydawanego od 2009 roku kwartalnika „Music and Medicine”, „jest coś szczególnego w muzyce wykonywanej na żywo, co ekscytuje i pobudza ciało człowieka”. Jej badania przeprowadzane wraz z grupą terapeutów i psychologów za pomocą muzyki pomagają leczyć ból, depresję, a nawet Alzheimera. Muzykoterapeuci zalecają słuchanie m.in. Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha, początkowej sekwencji Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy też arii operowych w wykonaniu Marii Callas.

Muzyka i medycyna niewątpliwie idą ze sobą w parze, co przynosi zbawienne skutki. Również dzięki koncertom charytatywnym, podczas których nadarzają się okazje do wspierania szpitali i hospicjów przez zgromadzonych na widowni darczyńców. Jednym z takich wydarzeń jest organizowany od dziesięciu lat w Krakowie koncert „Kolędy do Nieba”, odbywający się w ostatnią niedzielę stycznia. Pomysł na to wyjątkowe wydarzenie, łączące ze sobą dobroczynność oraz radość obcowania z muzyką, zrodził się w sercu i umyśle menadżerki kultury Jolanty Janus. Jest ona także organizatorką i producentką koncertów, od lat współpracując z cenionym lekarzem kardiochirurgiem prof. dr hab. Januszem Skalskim, Prezesem Fundacji Schola Cordis Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej USD w Krakowie. Podczas koncertów organizowane są kwesty, w tym roku natomiast każdy zakupiony bilet pełnił funkcję cegiełki. Dochód w całości przeznaczony jest dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Tegoroczne „Kolędy do Nieba” popłynęły na skrzydłach poezji, niesione dźwiękami gitary oraz anielskiego śpiewu najwyższej próby. Znakomita mezzosopranistka Agnieszka Rehlis i fenomenalny gitarzysta Krzysztof Meisinger występowali na scenach całego świata, zyskując sobie nie tylko sympatię widzów, ale także uznanie krytyków. Tym razem zawładnęli sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, na której „Kolędy do Nieba” odbyły się po raz pierwszy.

Rehlis i Meisinger udowodnili, że można wznieść się na wyżyny sztuki pozostając w zgodzie i harmonii ze swoim artystycznym „ja” i nie starając się za wszelką cenę niczego udowodnić. Zabrzmiały nie tylko kolędy, lecz także pieśni Mieczysława Karłowicza i Manuela de Falli, „Koyunbaba” Carla Domeniconiego oraz, w drugiej części koncertu, utwory z wydanej wspólnie przez artystów płyty „Pieśni Nocą Śpiewane”. Album ten, nominowany do nagrody Fryderyk w 2021 roku, to zbiór pieśni na głos i gitarę, skomponowanych przez współczesnego kompozytora młodego pokolenia, Bartłomieja Marusika, do poezji Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa.

Kameralistyka na koncercie charytatywnym tak wielkiej rangi może wydawać się pomysłem dość ryzykownym. Jednak dwójka muzyków na scenie w zupełności wystarczyła by przenieść publiczność w krainę emocji gdzie zatrzymał się czas.

Utkany z nut romantyzmu, zmysłowości i nostalgii, ten niezwykle nastrojowy, wręcz intymny koncert to bezsprzeczny dowód na to, że siła przekazu i piękno tkwią w prostocie, szczerości i uczciwości. Rehlis i Meisinger pokazali jak ważne jest porozumienie i wzajemna sympatia pracujących ze sobą artystów. Dzięki temu efekt ich pracy jest autentyczny, a widz może uwierzyć w tę muzykę. Dodatkowo, gdy muzyka idzie w parze z tekstem i oba te składniki dzieła artystycznego są równymi sobie partnerami, można mówić o prawdziwej Sztuce. Słychać to zwłaszcza w „Pieśniach Nocą Śpiewanych”. Teksty poetyckie Staffa i Leśmiana zostały otoczone kompozytorską opieką godną ich treści i zawartych w niej emocji. Kompozytor Bartłomiej Marusik doskonale odczytał te wyjątkowe, zmysłowe i mądre wiersze, dając im drugie, muzyczne życie.

Organizatorka Jolanta Janus stworzyła koncert nietuzinkowy, który na długo pozostanie w sercach widzów. Zaufała artystom i pozwoliła im po prostu być sobą na scenie, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Kunszt muzyczny wykonawców oraz zaangażowanie organizatorów doceniło szeroko zgromadzone na widowni grono reprezentantów środowisk artystycznych i naukowych Krakowa, z licznie przybyłymi gośćmi ze świata medycyny na czele. I choć w ten szczególny, styczniowy wieczór wybrzmiała muzyka niepopularna i niszowa, ci, którzy mieli przyjemność usłyszeć ją po raz pierwszy, z pewnością odnaleźli w niej światło, które ich poruszyło.

Całość dopełniło jedno z najwspanialszych wnętrz teatralnych w Polsce, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Już sama obecność w tym historycznym gmachu to dla każdego czciciela piękna ogromne przeżycie. Jego imponujące wnętrza urzekają przepychem, zaś znakomita akustyka potęguje wrażenia muzyczne.

Podczas koncertu, za swoją działalność społeczną i charytatywną oraz na rzecz promowania kultury polskiej, Jolanta Janus została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w imieniu głowy państwa wręczył minister Piotr Ćwik. Specjalne odznaczenie otrzymał także prof. Janusz Skalski - Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego, medal „Polonia Minor”, przyznawany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz regionu. Województwo Małopolskie obok Koral Trade było też głównym partnerem tego dobroczynnego przedsięwzięcia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska