To niezwykła podróż w czasie. W PRL Myślenice stały się ważnym ośrodkiem turystycznym. Nikt wtedy nie marzył o zagranicznych podróżach, a możliwość wypoczynku nad Rabą jawiła się jako jedna z podstawowych wakacyjnych opcji. Zaglądamy jednak nie tylko na pełne plażowiczów i turystów Zarabie, ale też do centrum tamtych Myślenic. Kto pamięta np. sklep Nastolatka?
Historia Myślenic w czasach PRL
"W okresie powojennym miasto cały czas się rozrastało. W roku 1952 do Myślenic włączono wieś Chełm. Rozwijało się charakterystyczne dla tego okresu blokowe budownictwo osiedli mieszkaniowych. Powstały osiedla przy ulicach J. Słowackiego, J. Matejki i Niepodległości. Największe z nich to wybudowane na Górnym Przedmieściu osiedle 1000-lecia. Kolejną inwestycją budowlaną istotną dla Myślenic była prowadzona w latach siedemdziesiątych rozbudowa drogi Kraków - Myślenice. Lata 1985- 1987 to budowa zapory w Dobczycach i zbiornika wody pitnej dla miasta Krakowa. W roku 1969 Myślenice gościły kardynała Karola Wojtyłę, który koronował cudowny obraz Matki Boskiej" - tak opisywany jest rozwój miasta w czasach PRL na stronie gminy.
Historię Myślenice mają o oczywiście o wiele dłuższą, pierwsze wzmianki o osadzie Mislimich pochodzą z połowy XIII wieku. Nazwa pochodzi o średniowiecznego imieniaMyślimir. Do lokacji miasta na prawie magdeburskim doszło w 1342 roku.
Turystyka w Myślenicach
Zmiany nie oznaczały rezygnacji Myślenic ze starań o turystę. Miasto stało się dzięki ośrodkowi na górze Chełm stało narciarskim i rowerowym centrum, chętnie odwiedzanym przez krakowian. Na Zarabiu też powstały nowe atrakcje, uporządkowano teren, stworzono rowerowe trasy.
Myślenice wciąż też są domem dla Wisły Kraków, tutaj znajduje się przecież jej ośrodek treningowy. A związane kiedyś z krakowskim klubem zakłady Tele-Foniki to nadal jeden z największych pracodawców w mieście.
Zakopane w czasach PRL. Pamiętacie? Jest basen na Antałówce ...
