Na Bocheńcu w Jadownikach powstaje druga, kontrowersyjna wieża
Budowę wieży radiokomunikacyjnej OR Brzesko zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Obiekt o konstrukcji strunobetonowej będzie miał 40,13 m wysokości i będzie elementem krajowej sieci radiokomunikacyjnej, zapewniającej łączność służb kontroli ruchu lotniczego ze statkami powietrznymi.
Sam fundament będzie kwadratem o wymiarach 6,6 na 6,6 m. Obok wieży powstanie kontener techniczny, agregat prądotwórczy z fundamentem, plac manewrowy, zjazd oraz ogrodzenie z bramą przesuwną.
Na razie na placu budowy trwają prace ziemne, polegające na niwelacji terenu. - Następnym etapem będzie wykonanie fundamentów, postawienie kontenera teletechnicznego, zagospodarowanie terenu, położenie kostki brukowej, montaż ogrodzenia, a na koniec wyposażenie kontenera w urządzenia nadawczo-odbiorcze, montaż anten i uruchomienie. Montaż konstrukcji strunobetonowej planujemy w październiku. Wszystkie prace mamy zamiar zakończyć przed końcem roku - powiedział "Gazecie Krakowskiej" Jacek Częścik, kierownik budowy.
Przetarg na budowę wieży rozstrzygnięto na początku lutego 2023, ale prace w terenie rozpoczęły się dopiero u schyłku lata. Koszt inwestycji to blisko 2,1 mln zł.
Władze gminy Brzesko przeciwne budowie wieży radiokomunikacyjnej w Jadownikach
Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha nie jest entuzjastą budowy drugiej wieży na Bocheńcu. - Bardzo negatywnie wypowiadałem się w sprawie wieży radiokomunikacyjnej, moja opinia była negatywna. Uważam, że wzgórze Bocheniec, tak piękny historyczny teren, powinien być chroniony od tego typu instalacji. Jednak nasza opinia jako samorządu gminnego nie została wzięta pod uwagę i inwestor będzie realizował to przedsięwzięcie. Miejmy nadzieję, że ona w sposób znaczący nie zakłóci widoków, jakie będą rozpościerać się z naszej pięknej wieży widokowej.
Przypomnijmy, pierwsze podejście do budowy wieży radiokomunikacyjnej w Jadownikach miało miejsce w 2018 roku. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wycofała jednak wniosek o budowę po protestach i odwołaniach ze strony mieszkańców. W 2020 roku opracowano nowy projekt, który w lutym 2021 negatywnie zaopiniował burmistrz Brzeska. W marcu 2021 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wystąpiła do urzędu wojewódzkiego w Krakowie z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji w ruchu lotniczym. Latem 2021 roku wojewoda wydał tzw. ZRIL. Inwestycji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
- W Bochni stanęło 8 kontenerów na elektrośmieci. To wygodna alternatywa dla PSZOK-u
- Władze Czchowa chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej po przejściu trąby powietrznej
- Turniej Rycerski w Dębnie: pokazy grup rekonstrukcyjnych i inne atrakcje. Zobacz film
- Dożynki powiatowe w Bochni 2023. Zobacz zdjęcia
- Nowa trasa w Kopalni Soli Bochnia pomoże pobić rekord frekwencji?
- Mikołaj Kopernik w wersji animowanej na muralu w Brzesku