Tylko w Małopolsce z powodu nadciśnienia tętniczego leczy się około 400 tys. pacjentów. Kolejne setki jeszcze nie wiedzą o rozwijającej się w ukryciu chorobie, bo od dawna nie kontrolowały poziomu swojego ciśnienia.
Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do:
- chorób układu krążenia,
- udarów mózgu,
- schorzeń nerek,
- retinopatii.
Niewydolność serca lekarze nazywają już nową kardiologiczną epidemią. Do ich gabinetów coraz więcej chorych zgłasza się również z miażdżycą.
Dlaczego serca tak wielu z nas niedomagają? Medycy nie mają wątpliwości, że za rozwój chorób układu krążenia w dużej mierze odpowiada niezdrowy styl życia. Do czynników zwiększających ryzyko zmierzania się z nimi jest zaliczana m.in. nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu, przewlekły stres i brak aktywności fizycznej. Zmiana nawyków na zdrowsze daje więc duże szanse na ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania.
Dieta DASH - zdrowe zmiany z NFZ
Twoje serce będzie wdzięczne za rozstanie z „dymkiem”, kieliszkiem, cukrem, solą czy przetworzonym jedzeniem.
W codziennym menu postaw na warzywa i owoce - z przewagą tych pierwszych. Powinny one stanowić połowę tego, co codziennie trafia na nasze talerze. W zdrowej diecie nie może zabraknąć także pełnoziarnistych produktów zbożowych, drobiu, ryb czy tłuszczów roślinnych.
Zbilansowane menu, oparte na diecie DASH, możesz przygotować dla siebie, korzystając z bezpłatnego portalu Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl.
Dieta DASH zapobiega nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i innych chorób sercowo-naczyniowych. Na jej bazie NFZ opracował plany żywieniowe dla osób o różnych potrzebach i w różnym wieku. Oprócz diety indywidualnej jest dostępny także plan dla całej rodziny, w którym składniki można dostosować do osób dorosłych i dzieci w wieku od 4 lat. Dla seniorów również przygotowano specjalne menu, takie, które uzupełnia grożące w starszym wieku niedobory składników odżywczych.
Dla zdrowia serca zamień relaks na kanapie na aktywny wypoczynek. Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych sposobów profilaktyki szeregu chorób, także zaburzeń układu krwionośnego. Z myślą o tych, którzy jeszcze szukają motywacji, by wykonać pierwszy krok i zacząć ćwiczyć, Narodowy Funduszu Zdrowia przygotował specjalny program treningowy „8 tygodni do zdrowia”, składający się z filmów z zestawami ćwiczeń o różnej intensywności, do wykonywania w domu. Znajdziesz je na kanale Akademii NFZ w serwisie YouTube oraz w aplikacji mobilnej mojeIKP.
CHUK dla serca
Klucz do pokonania kardiologicznej epidemii to również regularne badania profilaktyczne. Z ciśnieniem możesz zmierzyć się w kiosku profilaktycznym w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (ul. Wadowicka 8W, Kraków). Wykonasz w nim bezpłatnie także pomiar wzrostu, masy ciała, jego składu oraz wskaźnika BMI.
We wczesnym wykrywaniu problemów z sercem pomaga także program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). Jest on skierowany do osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z takiej profilaktyki. W ramach programu jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowie, jak zadbać o serce, a w razie potrzeby skieruje na dalsze leczenie specjalistyczne. Program jest realizowany w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.
