Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Chemików w Oświęcimiu rozpoczęła się budowa parku Pokoju, który zajmie obszar blisko 7 hektarów [ZDJĘCIA]

BOK
Budowa parku rozpoczęła się od wycinki części starych i połamanych drzew
Budowa parku rozpoczęła się od wycinki części starych i połamanych drzew Bogusław Kwiecień
Budowa parku Pokoju na osiedlu Chemików w Oświęcimiu potrwa do połowy 2021 roku. Na obszarze blisko 7 hektarów przewidziano miejsca oraz urządzenia do wypoczynku i czynnej rekreacji.

Rozpoczęła się budowa parku Pokoju na osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Inwestycja, która prowadzona jest na obszarze blisko 7 hektarów, będzie kosztować 7,4 mln zł. Miasto zdobyło na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 5,8 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku w połowie 2021 roku.

Nowy park zajmie teren pomiędzy ulicami Słowackiego, Chemików, Dąbrowskiego i Tysiąclecia. Dotąd był to teren dziko zalesiony, który powstał przed laty pełniąc funkcję pasa zieleni izolacyjnej między dawnymi zakładami chemicznymi a osiedlem Chemików. Ostatnio był to teren już bardzo zaniedbany. Połamane drzewa, chaszcze, zdewastowane latarnie oraz zarośnięte i dziurawe asfaltowe alejki nie zachęcały do przychodzenia tutaj. - Nawet strach było tutaj wejść, a co dopiero odpoczywać tak wszystko było zarośnięte - mówi Magdalena Krawczyk, mieszkanka Oświęcimia.

Nowy park obejmie także teren dawnego miasteczka komunikacyjnego, które również było w ostatnich latach zdewastowane. Na całym obszarze liczącym łącznie blisko 7 hektarów przewidzianych jest szereg miejsc i urządzeń do wypoczynku i czynnej rekreacji dla całych rodzin.

Na wspomnianym terenie miasteczka komunikacyjnego powstaną dwa place zabaw dla dzieci, tych młodszych i starszych. Jedną z atrakcji ma być statek piracki, który jednocześnie pomieści blisko setkę dzieci. Znajdująca się w sąsiedztwie górka, tzw. wieloryb, z której dzieci zjeżdżały na sankach i nartach będzie powiększona dwukrotnie.

W części spacerowo-rekreacyjnej nowością będzie staw z fontanną pływającą. Całość zostanie uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki, stojaki na rowery, oświetlenie i zieleń parkową.

- Jest to bardzo atrakcyjny i warto go wykorzystać pod kątem spędzania wolnego czasu całych rodzin. Dlatego chcemy go tak zagospodarować, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Nowe atrakcyjne miejsce wypoczynku uzupełni ofertę obiektów sportowych i hotelowych położonych w sąsiedztwie. Zagospodarowanie tej części osiedla Chemików łączy się tez z inwestycjami drogowymi w tej części os. Chemików.

– Nasz projekt spina się też z przebudową ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików. Wzdłuż powstaną miejsca postojowe, przebudowana będzie ścieżka rowerowa. Wtedy też ulica Tysiąclecia na całym przebiegu zyska odpowiedni standard i wygląd – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Na sfinansowanie tej inwestycji miasto uzyskało dofinansowanie ze pieniędzy unijnych. Nie było o to łatwo, bo Zarząd Województwa Małopolskiego był przeciwny. Było to zaskoczenie, bo projekt zgłoszony przez Oświęcim w poprzedniej kadencji przeszedł pozytywnie wszystkie etapy oceny ekspertów i otrzymał wysokie noty. Kilka miesięcy trwały starania miasta, które odwoływało się od negatywnej decyzji władz samorządowych województwa, które ostatecznie zmieniły zdanie.

Pozwoliło to rozpocząć inwestycje. Prace ruszyły w ubiegłym tygodniu od wycinki części starych i połamanych drzew, rozbiórki miasteczka komunikacyjnego i przygotowania terenu pod budowę nowych urządzeń.

Nazwa parku nawiązuje do znajdującego się w tej części osiedla Chemików placu Pokoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska