https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pustyni Błędowskiej zapadła się ziemia. Zapadlisko powstało tuż przy popularnej wśród turystów z całego kraju Róży Wiatrów ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Zapadlisko na Pustyni Błędowskiej
Zapadlisko na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny
Najnowsze zapadlisko w powiecie olkuskim zostało odkryte nieopodal bardzo popularnej wśród turystów z całej Polski Róży Wiatrów na Pustyni Błędowskiej. Dziura ma około dwa metry średnicy oraz pół metra głębokości. Ma wyraźny kształt leja.

Nowe zapadlisko na Pustyni Błędowskiej. Jest tuż przy Róży Wiatrów

Zapadlisko na Pustyni Błędowskiej powstało najprawdopodobniej w miniony weekend (24-26 lutego). Wówczas można było zauważyć opadnięcie gruntu oraz liczne spękania.

Niestety nie trzeba było długo czekać na powstanie leja. Obecnie zapadlisko ma około dwa metry średnicy oraz pół metra głębokości. Od Róży Wiatrów, którą przez cały rok odwiedzają tłumy turystów z całego kraju dzieli go około 200 metrów. Jeszcze bliżej, bo około sto metrów od niego są natomiast ścieżki pieszo-rowerowe.

W przypadku najnowszej dziury nie ma jednak mowy o wystąpieniu szkody górniczej.

- Na Pustyni Błędowskiej nie zapadły się wyrobiska górnicze. Z informacji pozyskanych od ZGH Bolesław działalność górnicza do pustyni nie sięgała. Takich deformacji jak ta jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wiele, więc jej powstanie może być normalnym dla tego terenu zjawiskiem krasowym - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” radny Rady Powiatu w Olkuszu Kamil Wołek.

Jak podkreślił natomiast wójt gminy Klucze Norbert Bień przyczyną powstania dziury na pustyni jest prawdopodobnie podnoszący się poziom wód gruntowych, które obecnie są około 35 metrów pod powierzchnią.

Poziom wód gruntowych w powiecie olkuskim zaczął się podnosić wraz z zakończeniem procesu likwidacji kopalni „Olkusz-Pomorzany”, która wcześniej odwadniała górotwór specjalnymi pompami.

- Nasi pracownicy to zasypią tak, żeby nie stwarzało to niebezpieczeństwa dla odwiedzających Pustynię Błędowską. Dodatkowo oznakujemy to w odpowiedni sposób i będziemy obserwować rozwój sytuacji – zaznaczył wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Zapadlisko na Pustyni Błędowskiej
Zapadlisko na Pustyni Błędowskiej Paweł Mocny

Najnowszy krater, to nie pierwsze zapadlisko, które powstało w tamtym rejonie. Po raz pierwszy ziemia zapadła się tam w październiku ubiegłego roku. W tym przypadku można jednak mówić o powstaniu szkody górniczej. Pod gruntem, który wówczas się zapadł prowadzona była bowiem działalność górnicza. Powstała w październiku dziura objęła powierzchnię liczącą około 2,5 ara i znajdowała się około kilometr od Róży Wiatrów.

Zapadlisk w powiecie olkuskim jest już ponad sto. Niemal, że wszystkie z nich wystąpiły na terenach leśnych. Wśród powstałych dziur znajdują się te małe, które osiągają kilka metrów średnicy i głębokości. Nie brakuje jednak także takich szkód górniczych których średnica sięga kilkudziesięciu metrów a głębokość kilkunastu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kolejne konfabulacje. A cytowany radny po prostu się nie zna. To zapadlisko nie jest naturalne bo jest skutkiem odwadniania górotworu przez kopalnię. A następnie powrotnego zatapiania. Gdyby nie to to by nie powstało. Jest to również szkoda górnicza. Bo szkodą jest każdy skutek związany z działalnością w obszarze oddziaływania a tym dla środowiska wodnego jest lej depresji, kilkakrotnie większy niż obszar porozcinany wyrobiskami.
G
Gość
podziekujcie górnikom. to ich dzieło. to ich chobby bo sie im uczyc nie chciało. ciekawe co bedzie jak si zawalą całe miasta.... czarna smierc do potęgi
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska