Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ulicy Krasińskiego jest bezpieczniej

Lech Klimek
Dzięki wprowadzeniu przez burmistrza Gorlic budżetu obywatelskiego mieszkańcy sami decydują o małych zadaniach. Mieszkańcy lepiej wiedzą, co należy pilnie zmienić na ich osiedlu - mówi Karol Mazur prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Krasińskiego", oceniając realizacje pierwszego projektu wykonanego w Gorlicach w ramach budżetu obywatelskiego.

Instytucja budżetu obywatelskiego to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego. Również w Gorlicach od 2013 roku działa ten instrument budowy społeczeństwa obywatelskiego. W pierwszej edycji władze miasta przeznaczyły do decyzji mieszkańców 500 tysięcy złotych. Gorliczanie w głosowaniu zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa boiska przy ulicy Lipowej. Dodatkowo wtedy w 2013 roku zdecydowano, że w ramach tego budżetu zrealizowane zostanie również postulat przebudowy fragmentu ulicy Krasińskiego. Niedawno właśnie to drugie zadanie zostało zakończone. Nic natomiast nie wiadomo, by budowa boiska, które z powodów formalnoprawnych powędrowało na ulicę Wrońskich, była w znaczący sposób zaawansowana.

Przebudowa 100 metrowego odcinka ulicy Krasińskiego zlikwidowała występujące w tamtym rejonie zagrożenie zarówno dla życia i zdrowia mieszkańców, ale również dla mienia. Wąska, zastawiona samochodami uliczka uniemożliwiała jakiekolwiek skuteczne przeprowadzenie potencjalnej akcji ratunkowej w przypadku gdyby choćby w znajdującej się na jej końcu stolarni wybuchł pożar.
Karol Mazur nie kryje zadowolenia z faktu zakończenia tej inwestycji.

- Moja satysfakcja ma tu oczywiście mniejsze znaczenie, znacznie istotniejsze dla mnie jest to, że mieszkańcy są zadowoleni i bezpieczniejsi - mówi. Uliczka została poszerzona do pięciu metrów, a na jej zakończeniu powstał plac manewrowy z miejscami parkingowymi. Na całej jej długości również wyznaczono miejsca parkingowe, w tym specjalnie oznakowane adresowane do niepełnosprawnych. Przebudowa uliczki była też okazją do przeprowadzenia remontu kapitalnego wodociągu, z którego zaopatrywani są zarówno mieszkańcy spółdzielni, jak i właściciele prywatnych posesji znajdujących się w pobliżu.

- Zrealizowane inicjatywy mieszkańców to wymierne korzyści dla zainteresowanych i dla miasta - mówi Mazur. W tym właśnie kierunku szedł nasz kolejny projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego, plac zabaw, z sektorami dla małych dzieci, dzieci w wieku 3-14 lat, dla młodzieży i dorosłych - dodaje. Takie boisko idealnie wpisałoby się w potrzeby sąsiadującej z osiedlem szkoły podstawowej, przy której w tej chwili nie ma placu spełniającego wymogi programu Radosna Szkoła. Ten projekt nie znalazł uznania w oczach głosujących w ubiegłym roku gorliczan, ale został wstępnie zapisany w budżecie miasta, czy zostanie zrealizowany uzależnione jest od decyzji radnych. - Mam nadzieję, że uda nam się skutecznie lobbować w radzie za przyjęciem i realizacją naszego pomysłu, bardzo liczę tu na wsparcie radnego z naszego osiedla Tomasza Szczepanika - kończy Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska