Tworzenie atrakcji turystycznych w miejscach, które były wcześniej mocno eksploatowane przez człowieka, a zwrócone naturze są w stanie zupełnie się odnowić i zregenerować jest już znany.
Przykładem na Sądecczyźnie jest enklawa przyrodnicza bobrowisko. W miejscu, gdzie jest teraz taras i platforma widokowa wydobywano wcześniej materiały budowlane. Powstało w ten sposób wyrobisko, które potem zalano wodą i pozostawiono naturze.
Flora i fauna odnowiła się, a dodatkowo zaczęły bytować tam zwierzęta-wśród nich bobry. Miejsce do życia znalazły tam również łabędzie, które z wieży można obserwować przez specjalną lunetę.
Bobrowisko inspiracją, Gródek będzie miał podobną atrakcję?
Miejsce to cieszy się ogromną popularnością o każdej porze roku. Spacer w otoczeniu natury jest tam piękny zarówno latem, kiedy roślinność jest tam bujna, jesienią kiedy drzewa pokrywają się paletą barw, zimą kiedy wszystko pokrywa biała tafla śniegu, ale również wiosną kiedy wszystko budzi się do życia.
Bliskość natury, cisza, bujna roślinność i przede wszystkim dzikość z tego miejsca sprawiają, że niemal każdego dnia można tam spotkać spacerujących ludzi. Klimat, który tam panuje sprzyja bowiem kontemplacji i wyciszeniu, o które tak ciężko w betonowej dżungli miast.
Enklawa przyrodnicza stworzona została w 2018 roku i od tego czasu zyskała status jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych. Ciekawa architektura tego miejsca przyciąga turystów.
Nowe inwestycje nad Jeziorem Rożnowskim
Pomysł na stworzenie podobnego miejsca ma wójt gminy Gródek nad Dunajcem. Chce zmienić starą żwirownię w park. Pomysł zaprezentowany został w postaci bardzo efektownych wizualizacji. Ich motywem przewodnim jest kamień.
Na takich elementach zaplanowano usadowienie pomostu znajdującego się nad taflą wody. Ścieżki spacerowe, bujna roślinność, miejsca do zapalenia ogniska oraz otoczenie natury - to wszystko ma stworzyć niepowtarzalny charakter tego miejsca.
Zaprezentowane wizualizacje poddano ocenie mieszkańców. Jeżeli odzew będzie pozytywny władze gminy chciałyby zdobyć dofinansowanie na realizację tego zadania.
W pierwszej kolejności ma zostać wykonany projekt, a jeśli wszystko przebiegłoby zgodnie z planem, optymistyczny scenariusz zakłada realizację inwestycji już w przyszłym roku.
Miejsce stworzone zostanie w wyłączonej z eksploatacji części żwirowni.
Czytaj więcej
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim nawet w okresie jesienno-zimowym przyciąga tłumy
- Obiecująca wizja dla Jeziora Rożnowskiego. Czy region czeka turystyczny przełom?
- Sądecka Toskania z widokiem na Jezioro Rożnowskie coraz bardziej popularna
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
