Malarz, ilustrator, twórca plakatów Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
W swojej karierze zyskał najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie projektowania i ilustracji. W 1994 roku artysta otrzymał nagrodę za Najbardziej Znaczący Plakat Roku - Prix Savignac w Paryżu. W 1995 roku jego poster zwyciężył w konkursie „Nowy Jork Stolicą Świata”. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród.
Od jego emigracji w 1981 roku ilustracje pojawiły się na okładkach lub w artykułach takich czasopism jak amerykański „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, Playboy, „The New York Times”, „New Yorker” i „Der Spiegel”.
W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Jego wszechstronność sprawia, że odnosi sukces na wielu polach. W 2002 roku w Rafał Olbiński z powodzeniem zadebiutował jako scenograf w Operze w Filadelfii.
Jego niezwykle poetyckie obrazy i plakaty mają w sobie coś z tradycji surrealizmu. Kreuje w swoich pracach świat z sennych marzeń. Chętnie wykorzystuje motywy labirynty, okna pozwalające zajrzeć do innego świata, chmury układające się w ludzkie twarze. Zresztą postać człowieka jest jest jedną z jego ulubionych form, powtarzanych w różnych konfiguracjach. To często wizerunki kobiet.
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
