Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narciarze szusujący i góralskie sanie. Tak wyglądały Krupówki zimą sto lat temu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Krupówki 100 lat temu. Szusowali tam narciarze i jeździły góralskie sanie
Krupówki 100 lat temu. Szusowali tam narciarze i jeździły góralskie sanie Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krupówki ta najsłynniejsza z ulic w Polsce, przyciągała turystów pod Giewont od dawna. To tu w czasach międzywojennych po góralskim deptaku przechadzała się śmietanka towarzyska i kulturalna ówczesnej Polski, a także zdobywcy tatrzańskich szczytów. Deptak wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Nie było wielkich tłumów, a po śniegu na ulicy szusowali narciarze i góralskie sanie.

Pierwotnie Krupówki były zwykłą ścieżką, którą łączyły wieś z zakładem hutniczym w Kuźnicach. Wówczas szlak nazywany był "Drogą do Kuźnic". Natomiast od kiedy zaczęła prowadzić do nowo wybudowanego w 1847 r. kościoła, nazwano ją także "Drogą Grzeszników". To tutaj zaczęło się koncentrować życie turystyczne. Natomiast ścieżka stała się Krupówkami dopiero w latach 80. XIX wieku. Nazwę ulica wzięły od znajdującej się tu niegdyś Polany Krupówki przez którą przebiega. Swoim zasięgiem Krupówki obejmowały stosunkowo krótki teren, bo kończyły się tam, gdzie dzisiaj znajduje się budynek poczty. Natomiast dziś deptak ma długość 1100 metrów.

Wielki rozwój Krupówek nastąpił w drugiej połowie XX wieku. To wtedy - obok góralskich chałup - zaczęły się tam pojawiać wille w stylu szwajcarskim. Pierwszy taki dom na Krupówkach wybudował w latach 1876-1877 Walery Eliasz. Budynek zaprojektował jego brat Stanisław Eliasz. Docelowo budynek miał służyć wyłącznie jemu i jego rodzinie. Z czasem przyjmowano w nim również zaprzyjaźnione osoby. To właśnie w tym okresie w obrębie polany zaczęły powstawać inne domy letniskowe oraz sklepy i punkty usługowe.

Od kiedy pod Giewont zaczęli coraz liczniej przyjeżdżać turyści, zaczęły powstawać sanatoria i zakłady lecznice. A obok nich zaczęto wznosić domy wypoczynkowe dla przyjezdnych. Pod koniec XIX wieku drewniane chałupy i wille zaczęły zastępować murowane kamienice. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj. Wiele jednak zostało bezpowrotnie przebudowanych lub wyburzonych.

Początek XX wieku okazał się przełomowy nie tylko dla Krupówek, ale i Zakopanego w ogóle. To właśnie w tym okresie do miejscowości zaczęli zjeżdżać się najsławniejsi polscy twórcy, którzy szukali ukojenia w rozpościerających się dookoła pięknych widokach. W okresie II wojny światowej nazwa „Krupówki” została zmieniona na Hauptstrasse. Niemcy nazywali cały region „rajem narciarzy”, dzięki czemu nie został on zrujnowany aż tak bardzo, jak pozostałe części kraju.

Obecnie Krupówki to słynny i modny deptak, wypełniony głównie sklepami i restauracjami. W ostatnich latach powstało na deptaku wiele nowych kamienic w nowoczesnym stylu - z betonu i szkła.

Zdjęcia Krupówek z czasów przedwojennych pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska