Pająk Gryziel w Krakowie
O wartości przyrodniczej tego terenu mówi już sama nazwa użytku, która pochodzi od nazwy chronionego gatunku pająka gryziela zachodniego (Atypus affinis). Stanowisko gryziela zachodniego na projektowanym użytku ekologicznym jest jednym z czterech współczesnych stanowisk tego pająka w Polsce. Dlatego celem ustanowienia tego użytku jest ochrona, mającej znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, murawy kserotermicznej ze stanowiskami rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt, ich ostoi, miejsc rozmnażania i miejsc sezonowego przebywania.
Więcej chronionych miejsc w Tyńcu
Teren ten stanowi uzupełnienie istniejących już w Tyńcu obszarów chroniących pozostałości rozległych muraw kserotermicznych, czyli zbiorowisk rolniczych, które mają postać barwnych muraw, o bogatej i zróżnicowanej florze. Murawy kserotermiczne są ekosystemami przejściowymi występującymi pomiędzy łąkami a lasem. Pomimo postępującej degradacji siedlisk kserotermicznych obszar projektowanego użytku ekologicznego nadal stanowi lokalnie bardzo dużą wartość przyrodniczą, a pod względem ochrony stanowisk pająka gryziela zachodniego jest to najważniejszy znany obiekt w południowej części kraju.
Użytek ekologiczny to forma ochrony przyrody, którą ustanowić może Rada i Miasta. Kraków jest jednym z miast, które posiada najwięcej użytków w Polsce – na terenie Krakowa znajduje się ich aż dwadzieścia. Obejmują one różnorodne obszary od terenów lasów, łąk zmiennowilgotnych i świeżych, terenów podmokłych, stawów po tereny poprzemysłowe, jakimi są obszary dawnych kamieniołomów Zakrzówek czy Libana.
