Uroczyste zaświecenie choinki na Rynku Głównym zaplanowano na piątek, 6 grudnia, o godz. 17.30. To będzie więc główny świąteczny punkt w centrum miasta podczas świątecznego okresu.
Fontanna zamaskowana zielenią
Choinkę ustawiono obok fontanny "Kryształ", którą na ten czas częściowo udekorowano choinkowymi gałęziami, dzięki czemu przysłonięto nieprzyjemny widok.
Na nieosłoniętych częściach fontanny i w jej okolicach nie brak jednak nadal ptasich odchodów. Nie dość, że jest brudno, to także ślisko.
Problemem były przecieki
Fontanna „Kryształ” na Rynku Głównym w Krakowie z powodów technicznych jest wyłączona z eksploatacji od maja 2023 r. Fontanna ta była często uszkadzana: rozbito szyby wielowarstwowe, uszkodzono blachy ochronne oraz elementy oświetlenia.
W urzędzie wyjaśniano, że uszkodzenia są spowodowane chodzeniem po elementach fontanny i rzucaniem przedmiotami w części oszklone przez osoby postronne. Na zlecenie KEGW opracowano ekspertyzę stanu technicznego wraz z określeniem niezbędnych prac naprawczych. Z ekspertyzy wynika, że zakres prac remontowych jest bardzo duży (koszty remontowe szacuje się na 1,3 mln zł), między innymi dotyczy instalacji elektrycznej, uszczelnienia, wymiany uszkodzonych płyt szklanych. Wiąże się to z całkowitym demontażem szklanej konstrukcji fontanny oraz płyt granitowych na ławie żelbetowej.
Jednym z głównych czynników wyłączenia fontanny były przecieki wody do przestrzeni muzeum w podziemiach Rynku Głównego.
Krytykowana za naśladowanie piramidy z Luwru
Projekt fontanny „Kryształ” zwyciężył w konkursie w 2008 r. Przetarg na budowę wygrała - z ceną ponad 3 mln zł - firma z Leszna.
„Kryształ” zastąpił fontannę projektu prof. Wiktora Zina, która została zdemontowana przy okazji przebudowy Rynku Głównego. Jej szklana następczyni od początku krytykowana jest za - jak ocenia wielu krakowian - nieudolne naśladowanie piramidy z paryskiego Luwru, niemal chałupnicze wykonanie, zastosowane siermiężne rozwiązania.
