Są doskonale zorganizowane, każda pełni swoją rolę na rzecz interesów całej kolonii. Zanim zaczniesz walczyć z plagą mrówek - sprawdź, skąd dokładnie przychodzą nieproszeni goście. I pamiętaj, wszelkie szczeliny, pięknięcia to dla nich zaproszenie. Jeśli chcesz stworzyć barierę, której nie pokonają, uszczelnij dokładnie otwory.
Tutaj również:**Zemsta Stalina, czyli skąd się wziął toksyczny barszcz Sosnowskiego [zdjęcia]**
Jak pozbyć się mrówek
Są metody, dzięki którym pożyteczne, ale niemile widziane w naszych domach i ogrodach mrówki, znajdą sobie inne miejsce. Pomóc mogą, na przykład, świeże zioła. Rozsyp na trasie mrówek posiekaną pietruszkę, rozdarte liście pomidora, majeranek albo miętę - nie lubią ich aromatu. Inną opcją są olejki zapachowe - choćby goździkowy (uwaga! szybko się ulatniają). Mrówki nie przepadają również za intensywnym zapachem octu jabłkowego i kawy. Co do cynamonu, zdania są podzielone.
Kolejna wskazówka - tam, gdzie mogły zostać resztki pokarmu, rozsyp sól kuchenną, zmielony ziołowy pieprz albo proszek do pieczenia. To sprawi, że nieproszeni goście zrezygnują z wizyty.
Skuteczna w walce jest też zmiażdżona skorupka jajka.
W razie, gdy naturalne sposoby zawiodą, jest jeszcze Boraks.
Boraks na mrówki
Zagotuj pół szklanki wody ze szklanką cukru, ostudzić i dodaj łyżkę stołową Boraksu - wymieszaj. To, co uzyskasz, umieść w miejscach odwiedzanych przez mrówki - np. na płaskich pokrywkach. Boraks mozna kupić np. w aptekach.

Mrówki w ogrodzie
Są wyjątkowo dokuczliwe. Ich działalność może się skończyć niszczeniem korzeni i bulw roślin, uszkodzaniem owoców czy przesuszaniem gleby (przez budowę gniazd i drążenie korytarzy). Potrafią też uszkodzić drewniane elementy budynków.
By pozbyć się mrówek z ogrodu możesz posadzić rośliny, które stanowią wabik dla motyli i pszczół. Polecamy tymianek, miętę (mentol ma dla mrówek działanie odurzające), lawendę, nagietek lekarski.
Pożytek z mrówek
Jakby nas nie denerwowały, trzeba przyznać - ich obecność w przyrodzie ma pewne plusy. Mrówki zjadają szkodniki, oczyszczają glebę z martwych organizmów. Roznoszą też nasiona i przewietrzają glebę.
Jeśli więc nie zaatakowała Was prawdziwa inwazja, weźcie pod uwagę - mrówki są dość ważnym elementem środowiska.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
Mrówki komunikują się za pomocą dotyku, dźwięków oraz zapachowych substancji chemicznych. Informują się o miejscach z pożywieniem czy czyhającym niebezpieczeństwie. Kolonię mrówek zakłada królowa - jej obowiązkiem jest składanie jaj.
Co ciekawe, są nawet mrówki ... chronione. Mowa o wyjątkowo rzadkim gatunku mrówki łąkowej (Formica pratensis), który w Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową.
Te mrówki kochają fast-foody. Wspólnymi siłami wyniosły skrzydełko z kurczaka:
Źródło: STORYFUL, dostawca: x-news