Nie żyje prof. Bronisław Chromy. Twórca Smoka Wawelskiego...

  Nie żyje prof. Bronisław Chromy. Twórca Smoka Wawelskiego miał 92 lata

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

  W wieku 92 lat zmarł profesor Bronisław Chromy – artysta-rzeźbiarz, malarz i rysownik. W 1973 r. został uhonorowany Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, a w 2005 r. otrzymał Brązowy Medal Cracoviae Merenti.

  ©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

  Profesor Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom. Profesor krakowskiej ASP oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności.

  Profesor Chromy był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa.
  Zrealizował cały szereg pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w historii sztuki i kultury narodowej. Przez dziesięciolecia pracy twórczej prezentował swe dzieła podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, pełniąc z powodzeniem rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.

  Czytaj także: Prof. Chromy. Wawelski smok, owieczki i pies

  Był twórcą m.in. krakowskich pomników: Smoka Wawelskiego, Piwnicy pod Baranami, żołnierzy Polski Walczącej, czy też lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.

  Prestiżowe galerie i salony wystawowe zabiegały o możliwość prezentacji prac prof. Chromego, które nieodmiennie otrzymywały znakomite recenzje krytyków sztuki. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum, Arezzo, Oświęcimiu, Katowicach i Bytomiu oraz licznych kolekcjach prywatnych, między innymi w Austrii, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Kanadzie.

  Profesor Bronisław Chromy był laureatem wielu ważnych nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i za granicą, licznych odznaczeń i medali państwowych oraz przyznawanych przez różnorodne instytucje, organizacje i środowiska.

  Profesor Chromy był postacią niezwykle zasłużoną dla promocji Krakowa i jego kulturowego dorobku. Poprzez prezentacje swych dzieł rozsławiał Kraków, jako światową stolicę kultury i miejsce, gdzie nieodmiennie kreowane są trendy obowiązujące we współczesnej sztuce.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dożył przepięknego wieku..

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Oprócz Smoka Wawelskiego, zasłynął również Dżokiem i przepięknymi rzeźbami w Parku Decjusza... Pozostawił piękną spuściznę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

  NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?